REKLAMA
Data dodania: 03.01.2008
Przy budowie mostu wydobyto róg tura
Przy budowie mostu wydobyto róg tura
Tury, olbrzymie byki, które przed wiekami zamieszkiwały powszechnie praktycznie całą Europę stąpały także po ziemi piskiej. Odnaleziono ponad półmetrowy róg takiej bestii

Tury - olbrzymie byki, które przed wiekami zamieszkiwały powszechnie praktycznie całą Europę stąpały również po ziemi piskiej. Najlepszym dowodem na ten fakt jest znaleziony przy okazji budowy nowego mostu ponad półmetrowy róg takiej bestii.

Tur atakowany przez wilki.
Obraz Heinricha Hardera z około 1920 r.
Robotnik drogowy znalazł róg w korycie Pisy w połowie grudnia. Eksponat trafił do Muzeum ziemi piskiej i stał się najcenniejszym eksponatem. Po przebadaniu archeologicznym zostanie udostępniony odwiedzającym. 

Wymarłe tury uważa się za przodków bydła domowego. Ostatnie zwierzęta tego gatunku wyginęły na terenie Prus (obszar m.in. dzisiejszych Mazur), ok. 1500 roku. Szacuje się, że na terenie obecnej Polski ostatnia krowa tura padła w 1627 roku w Puszczy Jaktorowskiej.

Wymiary tura podawane w literaturze (między innymi na podstawie pomiarów taksometrycznych szkieletów) oscylują, dla byków, wokół 3 m, maksymalnie do 3,2 m długości tułowia wraz z głową. Wysokość w kłębie byków wynosiła około 1,6 maksymalnie do 1,9 m. Przeciętna waga byków to 800 - 1000 kg.
 


Znaleziony Róg Tura. Fot. Krzysztof Szyszkowski


Ślady tworzącej się skamieliny pozwalają sądzić, że eksponat może liczyć sobie 3-4 tys. lat.

Posłuchaj komentarza Dietmara Serafina - dyrektora muzeum

Get the Flash Player to see this player.

 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt