KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 15.04.2008
Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo
Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo
W najbliższy weekend 18-20 kwietnia odbędą się w Piszu Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim. Mistrzostwa będą połączone z obchodami 25-lecia Wikingów - piskiego klubu taekwondo

W najbliższy weekend 18-20 kwietnia odbędą się w Piszu Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim. Mistrzostwa będą połączone z obchodami 25-lecia Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego „WIKINGOWIE” w Piszu.

Organizatorem Mistrzostw jest Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego, a Gospodarzami są MLKS „WIKINGOWIE” Pisz oraz Gmina Pisz. Mistrzostwa są wpisane do kalendarza sportowego Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego. Odbędą się one na hali sportowej przy ul. Wołodyjowskiego 2a (os. Wschód przy Gminnym Zespole Szkół w Piszu). Udział w zawodach weźmie udział ok. 140 zawodników z całej Polski.

Filozofia walki stopą i pięścią
 
Sztuka walki początkowo stworzona do celów militarnych, następnie zaadaptowana do użytku cywilnego. Jej twórcą jest gen. Choi Hong Hi. Nazwę taekwon-do przyjęto 11 kwietnia 1955 r., na spotkaniu koreańskich mistrzów sztuk walki, w celu połączenia wielu zróżnicowanych stylów (takich jak kongsudo, taekkyon, kwonbop, subak, tangsudo).

TAE - oznacza stopę, wyskok lub uderzenie stopą, KWON - pięść lub uderzenie pięścią, DO - sztukę, filozofię, drogę lub metodę. A więc możnaby taekwondo tłumaczyć jako "filozofia walki stopą i pięścią". Taekwondo jest szeroko rozpowszechnioną na świecie sztuką walki. Styl ten charakteryzuje duża ilość kopnięć (w tym szczególnie widowiskowych technik z wyskoku). Opanowany na wysokim poziomie gwarantuje on pełne wykorzystanie siły i szybkości, na jakie stać ludzkie ciało.

Stopień zaawansowania oraz umiejętności zawodnika taekwondo odzwierciedla noszony przez niego pas. Wyróżnia się 10 stopni uczniowskich (Kup), które zdobywa się od 10 Kup (najniższy) do 1 Kup, oraz 10 stopni mistrzowskich (Dan), które przydzielane są od 1 do 10.

Kolory pasów mają symboliczne znaczenie: biały (noszony przez początkujących) oznacza czystość i otwartość na wiedzę; żółty symbolizuje świeżą glebę, na której wyrasta wiedza; zielony oznacza roślinę, która pnie się w górę; niebieski symbolizuje niebo – granicę, do której adept powinien dążyć; czerwony ostrzega potencjalnych przeciwników przed umiejętnościami adepta, których użycie w walce może być dla nich niebezpieczne, w przyrodzie kolor czerwony jest kolorem ostrzegawczym; czarny łączy wszystkie kolory i dlatego jest kolorem mistrzów. Jest przeciwieństwem białego, co oznacza wysoki poziom wyszkolenia i wiedzy w taekwondo. Symbolizuje także brak czułości na strach oraz ciemne moce.

Widowiskowa impreza w Piszu

To już trzecia impreza mistrzowska organizowana przez piskich Wikingów. W 1990 roku byli gospodarzami Pucharu Polski Seniorów. W 2002 roku o medale Mistrzostw Polski rywalizowali w Piszu juniorzy. W obu imprezach piszanie triumfowali w klasyfikacji drużynowej. Tym razem o tytuł Mistrza Polski powalczą seniorzy.

Warunkiem uczestnictwa w piskich MP jest posiadanie minimum 4 kup - niebieskiego pasa, a więc poziom będzie wysoki. Na imprezę przyjadą seniorzy z kadry olimpijskiej. Impreza będze również sprawdzianem dla piskich Wikingów, którzy rozsławiają nasze miasto na wielu imprezach rangi krajowej i światowej. Między innymi o tytuł Mistrza Polski spróbuje sięgnąć piszanka Klaudia Prusaczyk, która wywalczyła w ubiegłym roku 5 miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Azerbejdżanie.

 

Dla tych, którzy nie będą mogli obserwować całych zawodów podpowiadamy, ze najciekawsze widowisko zapowiada się w sobotę o godzinie 15 - wtedy nastąpi oficjalne otwarcie mistrzostw oraz walki finałowe.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt