REKLAMA
Data dodania: 09.05.2008
Propaganda ekologiczna Dwójki
Propaganda ekologiczna Dwójki
W Piszu stoją plastikowe pojemniki do różnych rodzajów odpadów. Nie wszyscy jednak z nich korzystają. Pozytywną propagandę ekologiczną prowadzi Szkoła Podstawowa nr 2, która stara się uzyskać Zielony Certyfikat

W Piszu stoją plastikowe pojemniki do różnych rodzajów odpadów. Nie wszyscy jednak z nich korzystają. Pozytywną propagandę ekologiczną prowadzi Szkoła Podstawowa nr 2, która stara się uzyskać Zielony Certyfikat

Plastikowe butelki i foliowe torebki mimo swej użytkowej funkcji mają niestety niszczący wpływ na nasze środowisko. Czas rozkładu plastiku wynosi od 100 do 1000 lat. Stosowane powszechnie woreczki jednorazowe rozkładają się w środowisku około 250 - 300 lat. W czasie ich powolnego rozpadu do gleb przenikają toksyczne substancje.

Zwiększenie liczby odpadów jest wynikiem coraz mniejszego zwracania uwagi przez konsumentów na ich powstawanie. Kupujący zazwyczaj nie patrzą na ilość i jakość opakowań. Ten rozrzutny i nieekonomiczny sposób korzystania z zasobów naturalnych ma ogromny wpływ na środowisko. W ciągu roku, każdy z nas wyrzuca ok. 300 kilogramów śmieci. Codziennie na wysypiska trafia kilka tysięcy ton odpadów. Istnieje jednak szansa, aby zmienić tę statystykę.

W naszym mieście pojawiły się plastikowe pojemniki do różnych rodzajów odpadów, najczęściej jednak rozproszone w kilku punktach. Zatem wyrzucając posegregowane śmieci należy zaplanować dodatkowy spacer. Dla chętnego, nic trudnego. Gorzej z tymi, którzy nie mają ochoty na ten obowiązek nawet wówczas, gdy kontener stoi tuż pod blokiem.

Ogromną rolę w propagowaniu ekologicznego stylu życia mają placówki edukacyjne, realizujące programy upowszechniania idei zrównoważonego rozwoju. W działalności proekologicznej w Piszu przoduje Szkoła Podstawowa nr 2.

Piską „Dwójkę” zakwalifikowano jako jedną z 15 w Polsce do IX edycji programu „Zielony Certyfikat”.  W realizacji zadań w ramach programu biorą udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice uczniów, najmłodsi mieszkańcy miasta (dzieci Przedszkola Miejskiego nr 1), grupa młodzieży Zespołu Szkół nr 1 w Piszu oraz przedstawiciele lokalnych instytucji – w szczególności Zakład Usług Komunalnych i Urząd Miejski.

Udział w programie Zielony Certyfikat pozwala na doskonalenie działalności ekologicznej, którą szkoła prowadzi od dłuższego czasu – mówi Wioletta Bałdyga, koordynator akcji w SP2 - Szkoła zdecydowała się na inicjowanie wśród społeczności lokalnej działań na rzecz przyrody. Przedsięwzięcie ,,Segregujemy lokalnie – myślimy globalnie’’, które zostało wybrane do realizacji wynikało z oczekiwań mieszkańców Pisza. Szkoła wyszła zatem naprzeciwko potrzebom lokalnej społeczności i włączyła mieszkańców do swoich działań.

Inicjatyw proekologicznych „dwójki” jest cała masa. Prowadzone są zajęcia edukacyjne na temat segregacji odpadów, wykonywane są gazetki ścienne propagujące segregację odpadów w klasopracowniach i na szkolnych korytarzach.

Na terenie szkoły wprowadzono segregację odpadów. W budynku szkolnym i na szkolnym boisku znalazły się pojemniki na posegregowane odpady: papier, plastik, puszki oraz szkło. W szkole prowadzona jest zbiórka makulatury, szkła, złomu, baterii.

Z inicjatywy szkoły uruchomiona została „pozytywna propaganda ekologiczna”. Uczniowie wykonali  plakaty i ulotki prezentujące właściwy sposób segregacji odpadów oraz korzyści płynące z segregacji. Plakaty te zostały zaprezentowane na festynie ekologicznym zorganizowanym w Piskim Domu Kultury z inicjatywy szkoły. Część z nich rozwieszono na terenie miasta, w zakładach pracy oraz lokalnych instytucjach. Pozostałe trafiły do miejscowości na terenie całej gminy.

Uczniowie opracowali 11 różnych ulotek propagujących segregację odpadów. Do mieszkańców Pisza trafiło 700 sztuk, rozpowszechnionych przez uczniów szkoły i ich rodziców. Klasy IV – VI szkoły oraz grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Piszu we współpracy z piskimi instytucjami opracowali mapę lokalizacji pojemników na terenie Pisza.

Mapę, można pobrać tutaj

Zielony Certyfikat zostanie przyznany, gdy szkoła zrealizuje zaplanowane przedsięwzięcie. Dokument ten będzie ważny przez dwa lata. Program Zielony certyfikat objęty został między innymi honorowym patronatem Ministra Środowiska i Ministra Edukacji Narodowej.

Teraz musimy podsumować swoje działania – kontynuuje Bałdyga - Dokonamy ewaluacji poszczególnych etapów realizowanego przedsięwzięcia oraz ewaluacji końcowej. Wyciągniemy wnioski, które wykorzystamy do kontynuacji przedsięwzięcia ,,Segregujemy lokalnie – myślimy globalnie’’ oraz zaplanowania realizacji innych ważnych przedsięwzięć.

 
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt