18 sierpnia wieczorem nad powiatem piskim przeszła burza, która wyrządziła wiele szkód. Do ich usuwania zaangażowani byli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu oraz strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu piskiego.
Był to rzeczywiście pracowicie spędzony weekend, odnotowano bowiem wiele zdarzeń związanych głównie z zalanymi budynkami oraz powalonymi na drogę drzewami - mówi asp. szt. Jan Zadroga z KPPSP w Piszu - Na szczęście w zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych, jak też nie stwierdzono pożarów od wyładowań atmosferycznych.
Z całą pewnością strażackich interwencji byłoby mniej, gdyby przewidzieć konsekwencje. Zwyczajne wyjście z domu i pozostawienie otwartych okien podczas ulewnego deszczu,
Oto niebezpieczny typ chmury. Burzowy Cumulonimbus. Zawieszony 2-3 km nad ziemią o wysokości maks. 20km, przypominający kowadło (czasem grzyb jak po wybuchu bomby atomowej) potrafi przynieść pioruny, kule gradu, nawałnice, białe szkwały, a nawet trąby powietrzne. Jeśli widzimy taką "piętrową" chmurę, w ciepłe popołudnie, to koniecznie się przygotujmy na jej spotkanie.
|
Zaczęło się o 22.10 – mówi asp. szt. Jan Zadroga - wówczas dotarło do nas pierwsze zgłoszenie o zalanej piwnicy w domu jednorodzinnym w Ciesinie i w odstępach kilkuminutowych wpływały kolejne zgłoszenia - o zalanym mieszkaniu na 2-gim piętrze budynku wielorodzinnego w Orzyszu przy ul.Wojska Polskiego, zalanej piwnicy w budynku jednorodzinnym w Głodowie.
Pomocy potrzebowali mieszkańcy zalanej ulicy Gałczyńskiego w Rucianem–Nidzie, którym wdzierająca się woda zalała zabudowania mieszkalne. Odnotowano także dwie interwencje związane z podmyciem szlaków komunikacji drogowej.
Pierwsze zdarzenie wystąpiło na drodze Ruciane Nida – Wiartel, gdzie ulewny deszcz spowodował wyrwę w drodze. Drugie zdarzenie miało miejsce na drodze Ruciane Nida – Wejsuny, gdzie woda uszkodziła pobocze.
Natury nie da się poskromić. Pamiętajmy jednak, że daje ona sygnały, które w porę zidentyfikowane mogą zminimalizować, lub nawet wyeliminować zagrożenie. Zamykajmy więc okna, nie szukajmy schronienia pod drzewem podczas burzy, opuszczajmy akweny wodne. Gdy niebo zmienia swój naturalny kolor, a chmury zmieniają się w potwory, ostrożności nigdy za wiele.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze