Dzięki uczestnictwu uczniów w zajęciach zwiększają się ich szanse na zatrudnienie w lokalnym i regionalnym rynku pracy – powiedział Arkadiusz Kapela – koordynator projektu, prezes „roZruSZnika”. Projekt polega na zorganizowaniu uczniom klas 1-3 w ZSZ w Piszu zajęć specjalistycznego języka niemieckiego dla czterech odrębnych branży: Hotelarstwo i turystyka – dla uczniów Technikum Hotelarstwa; Gastronomia i catering – dla uczniów Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych; Branża samochodowa – uczniowie Technikum Mechanicznego, Technikum Samochodowego oraz uczniowie Szkoły Zawodowej mechanik pojazdów samochodowych; Ogrodnictwo i florystyka – uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu.
Zajęcia będą trwały od lutego 2009 do czerwca 2010 i zakończą się specjalną konferencją multimedialną z udziałem lokalnych przedsiębiorców. Uczniowie przyczynią się również do wyprodukowania i rozpropagowania w powiecie piskim branżowego mini słowniczka polsko - niemieckiego, przydatnego dla wszystkich, którzy mają do czynienia z niemieckimi turystami i przedsiębiorcami.
Na udział w projekcie może liczyć 60 uczniów podzielonych na 4 grupy. W trakcie zajęć każda grupa wyjedzie na międzynarodowe targi branżowe do Niemiec, odwiedzi firmy niemieckie związane ze swoim przyszłym zawodem oraz zwiedzi Berlin i Lipsk. W trakcie zajęć uczniowie będą poznawali specjalistyczne słownictwo, będą wykonywali prezentacje multimedialne i artystyczne, foldery, plakaty, itp. oraz korzystali z technologii komputerowych.
Chciałbym wziąć udział w tym projekcie – mówi Krzysiek, uczeń III klasy Technikum Hotelarskiego. – Będzie można wyjechać do Niemiec, zwiedzić targi hotelarskie, miasta niemieckie i skonfrontować moją wiedzę teoretyczną z praktyką.
- Ja też bardzo chętnie się zapiszę na te zajęcia – dodaje jeden z uczniów Technikum Samochodowego. – Na standardowych zajęciach nie nauczę się operować po niemiecku takimi słowami jak „alternator”, „wymiana oleju”, „zatarcie silnika” czy „przegląd układu hamulcowego”, a przecież wielu klientów warsztatów samochodowych to turyści niemieccy. Nauka specjalistycznego języka pomoże mi także w znalezieniu pracy za granicą u zachodnich sąsiadów, jeśli nie dostanę pracy w Piszu.
Uczniowie klasy IIIB Technikum Hotelarskiego o udziale w projekcie mówią z entuzjazmem. Z prawej nauczyciel Arkadiusz Kapela, koordynator projektu i prezes „roZruSZnika” podczas sprawdzania obecności. Fot. Krzysztof Szyszkowski
|
Projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczniowie nie poniosą żadnych kosztów związanych z nauką – mówi dumnie Kapela. - Zyskują nowe umiejętności i doświadczenia, mnóstwo dodatkowych materiałów i słowniki oraz wiele cennych europejskich certyfikatów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Ogólny koszt projektu wynosi 98.990 zł, z czego ponad 23 tys. zł pochodzi z wkładu własnego. Jesteśmy stowarzyszeniem niefinansowym, więc większość wkładu własnego jest w postaci rzeczowej. Dajemy sprzęt, sale wykładowe i pracowników do zajęć. Pozostała część kwoty finansowana z pieniędzy unijnych przeznaczona jest na wyjazdy.
Prezes stowarzyszenia „roZruSZnik” zapowiada kolejne projekty. - Będziemy starali się wysyłać uczniów na praktyki do Niemiec – zapowiada Arkadiusz Kapela. - Myślimy też o krajach anglojęzycznych, ale w tym przypadku jest problem z funduszami. Więcej moglibyśmy zrobić mając wkład własny w postaci pieniędzy. A tego nam teraz brakuje. Póki co rozglądamy się za projektami, które dopuszczają wniesienie wkładu własnego w postaci rzeczowej.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze