Słowo stało się dziś ciałem, powiedział ksiądz Marcin Pysz - główny pomysłodawca podwstania ośrodka, duchowny parafii ewangelicko - augsburgskiej w Piszu. -To ogromna radość dla nas wszystkich, nie tylko dla parafii ewangelickiej i diakonii naszego kościoła, ale też dla miasta, powiatu, dla wszystkich mieszkańców Pisza i okolic.
Uroczystości z okazji otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Piszu poprzedziło nabożeństwo w kościele
Ksiądz Marcin Pysz - główny pomysłodawca podwstania ośrodka, duchowny parafii ewangelicko - augsburgskiej w Piszu.
Fot. Krzysztof Szyszkowski |
Przemowy podczas uroczystości otwarcia trwały długo, bowiem lista osób zaangażowanych w powstanie domu samopomocy była pokaźna. Swój głos zabrali m. in. przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miejskiego w Piszu, Powiatu Piskiego, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Poradni Zdrowia Psychicznego w Piszu, Środowiskowyego Domu Samopomocy przy DPS „Arka” w Mikołajkach, Piskiego Stowarzyszenia Niemieckiego Miasta i Rejonu Pisz „Roś” w Piszu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz partnerów zagranicznuch Powiatu Schleswig – Flensburg (Niemcy), Zakonu Joannitów i Rotary Club Hamburg.
Środki finansowe w kwocie 383 tys. zł. na utworzenie Środowiskowego Dom Samopomocy pochodzą z dotacji celowej Urzędu Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jak poinformowała Monika Cwalińska - dyrektor nowootwartej instytucji, subwencje z ministerstwa nie wystarczą na bieżącą działalność.
Pieniądze, które bedą spływały do nas na bieżącą działalność, pochodzą z subwencji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i rozdysponowane będą przez Urząd Wojewódzki Województwa Warmińsko-Mazurskiego, powiedziała Monika Cwalińska. -Co roku są ucinane, także będziemy musieli poszukać dodatkowych źródeł finansowania. Uzyskana subwencja nie wystarcza na funkcjonowanie ośrodka, dlatego będziemy musieli poszukać dofinansowania. Piszemy wnioski do Unii Europejskiej, do Europejskiego Funduszu Społecznego oraz o granty z Urzędu Miejskiego w Piszu. Do tej pory otrzymaliśmy dwa granty od Gminy Pisz. Mamy nadzieję, że znajdziemy jeszcze inne źródła finansowania.
W ośrodku przebywa na co dzień 30 podopiecznych z terenu gminy Pisz. Planowane jest zwiększenie ich liczby do 40. Placówka będzie walczyła z wykluczeniem społecznym podopiecznych. Dostarczy kompleksowago wsparcia psychicznego, merytorycznego, rzeczowego i zadaniowego. W ramach organizowanych zajęć podopieczni uczestniczą w lekcjach informatyki, muzykoterapii, arteterapii i fizjoterapii, zajęciach z zakresu wsparcia psychicznego oraz wsparcia społecznego i aktywizacji społecznej.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze