KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 22.07.2009
Podaruj im dom
Podaruj im dom
Nie każde opuszczone dziecko musi trafić do domu dziecka, może ono znaleźć się w kochającej rodzinie, która zapewni mu prawidłowy rozwój. Takich rodzin poszukuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu.

Choć do rodzin zastepczych często trafiają dzieci małe... Fot.Jupiterimages
Rodzicielstwo zastępcze zapewnia opiekę i wychowanie dzieciom częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodzicielskiej. Dotyczy także tzw. sierot społecznych, czyli dzieci, ktorych rodzice trwale lub tymczasowo zostali pozbawieni opieki rodzicielskiej.

Niektórzy rodzice nie chcą, nie mogą albo nie są w stanie wypełniać swoich obowiązków rodzicielskich. Władza rodzicielska zostaje takim rodzicom ograniczona, zawieszona, a w niektórych przypadkach odebrana na mocy decyzji sądu rodzinnego.

- Do rodzin zastępczych najczęściej trafiają dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - opowiada Beata Polkowska starszy pracownik socjalny PCPR w Piszu - A więc z rodzin, w których występuje niepełnosprawność, uzależnienie czy choroba psychiczna. W większości przypadków przyczyną jest uzależnienie rodziców. Wiadomo, że dziecko w takiej rodzinie nie jest w stanie normalnie funkcjonować i przyswajać społecznie akceptowanych wzorców. Umieszczenie w rodzinie zastępczej rozwiązuje te problemy.

W przeciwieństwie do adopcji, która jest przyjęciem dziecka do rodziny na stałe, rodzicielstwo zastępcze zawiązywane jest na określony czas - do momentu powrotu dziecka do rodziny biologicznej lub do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Rodzicielstwo zastępcze nie powoduje powstania więzi rodzinno - prawnej pomiędzy opiekunami, a dzieckiem.

Inaczej też, niż w przypadku adopcji dziecka, które jako pełnoprawny członek rodziny pozostaje na jej całkowitym utrzymaniu, koszty które ponosi opiekun dziecka w rodzinie zastępczej w związku z jego utrzymaniem są mu częściowo zwracane. W przypadku rodzin zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem wypłacane jest dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie z tego tytułu.

Pomoc pieniężna.

Rodzina zastępcza otrzymuje pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka. Pomoc finansowa udzielana jest przez starostę, który ustalając kwotę bierze pod uwagę wiek dziecka, stan zdrowia oraz niedostosowanie społeczne. Wysokość miesięcznej pomocy pieniężnej w przypadku dziecka:

  • do 7 lat - wynosi 988,20 zł
  • do 7 lat posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności - 1317,60 zł
  • 7-18 lat - 658,80 zł
  • 7-18 lat posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub umieszczone w rodzinie zastępczej na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich - 988, 20 zł
  • 7-18 lat posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i umieszczone w rodzinie zastępczej na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich - 1317,60 zł

... to na opiekę czekają również starsze, w wieku 7-18 lat. Fot. Jupiterimages

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może zostać powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, które spełniają następujące warunki:

  • dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej
  • mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej
  • korzystają w pełni praw cywilnych i obywatelskich
  • nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczone we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona
  • wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu
  • nie są chore na chorobę umożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim
  • mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania
  • uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania
  • odbyły szkolenie oraz uzyskały zaświadczenie kwalifikacyjne.

Na dzień dzisiejszy w powiecie piskim jest 65 rodzin zastępczych. W tym 55 to rodziny spokrewnione, a więc takie, które łączy stosunek pokrewieństwa. 10 rodzin to rodziny niespokrewnione, w tym 3 to rodziny niespokrewnione zawodowe, a więc takie które oprócz comiesięcznej pomocy na dziecko otrzymują także wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy.

Gdzie się zgłaszać?

- Każdy chce mieć dom, każdy chce być otoczony opieką i miłością. Jeśli ktoś chce i może zapewnić ciepły dom innym to bardzo prosimy i serdecznie zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - dodaje Beata Polkowska.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Ul. Piaskowa 2, 12-200 Pisz
Tel. 424-11-38
e-mail: pcpr@powiat.pisz.pl

 

Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt