Choć do rodzin zastepczych często trafiają dzieci małe... Fot.Jupiterimages
|
Niektórzy rodzice nie chcą, nie mogą albo nie są w stanie wypełniać swoich obowiązków rodzicielskich. Władza rodzicielska zostaje takim rodzicom ograniczona, zawieszona, a w niektórych przypadkach odebrana na mocy decyzji sądu rodzinnego.
- Do rodzin zastępczych najczęściej trafiają dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - opowiada Beata Polkowska starszy pracownik socjalny PCPR w Piszu - A więc z rodzin, w których występuje niepełnosprawność, uzależnienie czy choroba psychiczna. W większości przypadków przyczyną jest uzależnienie rodziców. Wiadomo, że dziecko w takiej rodzinie nie jest w stanie normalnie funkcjonować i przyswajać społecznie akceptowanych wzorców. Umieszczenie w rodzinie zastępczej rozwiązuje te problemy.
W przeciwieństwie do adopcji, która jest przyjęciem dziecka do rodziny na stałe, rodzicielstwo zastępcze zawiązywane jest na określony czas - do momentu powrotu dziecka do rodziny biologicznej lub do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Rodzicielstwo zastępcze nie powoduje powstania więzi rodzinno - prawnej pomiędzy opiekunami, a dzieckiem.
Inaczej też, niż w przypadku adopcji dziecka, które jako pełnoprawny członek rodziny pozostaje na jej całkowitym utrzymaniu, koszty które ponosi opiekun dziecka w rodzinie zastępczej w związku z jego utrzymaniem są mu częściowo zwracane. W przypadku rodzin zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem wypłacane jest dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie z tego tytułu.
Pomoc pieniężna.
Rodzina zastępcza otrzymuje pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka. Pomoc finansowa udzielana jest przez starostę, który ustalając kwotę bierze pod uwagę wiek dziecka, stan zdrowia oraz niedostosowanie społeczne. Wysokość miesięcznej pomocy pieniężnej w przypadku dziecka:
Kto może zostać rodziną zastępczą?
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może zostać powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, które spełniają następujące warunki:
Na dzień dzisiejszy w powiecie piskim jest 65 rodzin zastępczych. W tym 55 to rodziny spokrewnione, a więc takie, które łączy stosunek pokrewieństwa. 10 rodzin to rodziny niespokrewnione, w tym 3 to rodziny niespokrewnione zawodowe, a więc takie które oprócz comiesięcznej pomocy na dziecko otrzymują także wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy.
Gdzie się zgłaszać?
- Każdy chce mieć dom, każdy chce być otoczony opieką i miłością. Jeśli ktoś chce i może zapewnić ciepły dom innym to bardzo prosimy i serdecznie zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - dodaje Beata Polkowska.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Ul. Piaskowa 2, 12-200 Pisz
Tel. 424-11-38
e-mail: pcpr@powiat.pisz.pl