Elżbieta Tańcula podkreśla, że wdrożenie systemu zgodnego z normami ISO poprawia organizację pracy i wymusza poprawę jakości oferowanych usług.
|
ISO, a więc Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, jest federacją nardowych organizacji standaryzacyjnych z ponad stu państw. ISO zajmuje się opracowywaniem i wydawaniem norm zapewniających wysoki i jednolity standard produktów, usług i systemów zarządzania w przedsiębiorstwach.
- Wprowadzenie systemu ISO reguluje wiele spraw. Porządkuje sprawy organizacyjne i prawne w zakładzie pracy. - tłumaczy Elżbieta Tańcula, Zastępca Dyrektora ds. Lecznistwa Szpitala Powiatowego w Piszu - O certyfikat ISO ubiegają się wszystkie firmy, które chcą coś znaczyć na rynku. To prestiżowa sprawa.
Ostatnimi czasy, jak twierdzą niektórzy, posiadanie ISO przestaje być wyróżnikiem a staje się normą. Z prestiżowego odznaczenia zmienia się w wymóg. W przypadku szpitali nie ma jeszcze odgórnego wymogu ze strony NFZ, aby każdy szpital posiadał certyfikat ISO.
- Posiadanie ISO nie wpłynie na zwiększenie punktacji z funduszu zdrowia, jak miało to miejsce wczesniej. Nie mniej jednak prawie wszystkie szpitale w naszym regionie posiadają taki certyfikat, dlaczego więc mielibyśmy być gorsi? Teraz o certyfikat stara się również szpital w Szczytnie. - dodaje Tańcula
Nadanie szpitalowi certyfikatu ISO na pewno odbije się korzystnie na jakości oferowanych usług medycznych a co za tym idzie wpłynie na zwiększenie satysfakcji pacjenta.
Z tyłu szpitala powstanie pracownia tomografii komputerowej.
|
- Pacjent jest dla nas najważniejszy. Przychodząc do szpitala posiadającego certyfikat może mieć on pewność, że tutaj przestrzegane są zarówno standardy medyczne jak i standardy prawne. ISO daje pacjentowi pewność, że nasze postępowanie jest zgodne z prawem, a także z normami i standardami w danej dziedzinie medycznej. - wyjaśnia Elżbieta Tańcula.
W systemie ISO wprowadzone będzie tzw. badanie zadowolenia pacjenta. Pacjenci dostaną ankiety w których będą oceniali piski szpital. W każdej komórce organizacyjnej przyjmującej pacjenta takie badania będą się odbywały conajmniej raz na pół roku. Analiza uwag zawartych w ankietach pomoże w wychwytywaniu i naprawianiu niedociągnieć oraz w dalszym doskonaleniu jakości usług oferowanych przez szpital.
Decyzja odnośnie przyznania certyfikatu powinna byc znana już w połowie września. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on przyznany, ponieważ firma przeprowadzająca audyt certyfikujący, rekomenduje Szpital Powiatowy w Piszu jako spełniający wszystkie niezbędne normy wymagane do przyznania certyfikatu.
Certyfikat nie jest jednak przyznawany dożywotnio. - Nadanie certyfikatu to tak narawdę dopiero początek. W następnym etapie będziemy musieli uważnie przyglądac się temu jak ten system działa i wychwytywać nasze niedociagnięcia, ciagle nad nimi pracować. Musimy działać tak, by utrzymać ten certyfikat - kończy Tańcula.
Obecnie na terenie szpitala trwają prace remontowe. Remontowana jest cała pracownia rentgena, w której wymieniony zostanie również sprzęt. Zaczęły się także wykopy pod budynek, w którym znajdzie się pracownia tomografii komputerowej. - Bardzo możliwe, że pracownia rozpocznie pracę już na wiosnę 2010 roku - zdradza Elżbieta Tańcula.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze