KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 29.09.2009
Niepełnosprawni aktywni zawodowo
Niepełnosprawni aktywni zawodowo
W Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja pod tytułem "Przełam bariery-bądźmy razem". Rozmawiano o sytuacji osób niepełnosprawnych na piskim rynku pracy.

W Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja pod tytułem "Przełam bariery-bądźmy razem". Rozmawiano o sytuacji osób niepełnosprawnych na piskim rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Biura Projektu "Trener Pracy", osoby niepełnosprawne i pracodawcy.

Halina Grochal opowiadała o roli trenera pracy
Od 2008 roku realizowany jest projekt "Osoby niepełnosprawne na piskim rynku pracy" w ramach programu "Trener pracy - zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych". Zadaniem pracowników Biura Projektu jest pomoc niepełnosprawnym w znalezieniu pracy i przygotowaniu ich do pełnienia obowiązków. Koordynatorem projektu jest Anna Stachelek, która prowadziła dzisiejszą konferencję.

W założenia i dotychczasowe efekty realizowanego projektu zebranych wprowadzili doradcy zawodowi i trenerzy pracy.  - Zadaniem trenera jest nie tylko przygotowanie nowego pracownika i wprowadzenie go w obowiązki. Trener daje oparcie psychiczne, prowokuje do rozmowy, podejmuje takie działania aby beneficjent dostrzegł pozytywy swojej pracy, która najczęściej jest monotonna - o roli trenera pracy opowiadała Halina Grochal, która sprawuje tę funkcję.

Celem konferencji było też zachęcenie kolejnych pracodawców do współpracy w zakresie zatrudnienia wspomaganego osób niepełnosprawnych. Omówiono korzyści dla pracodawcy wynikające ze współpracy z takimi osobami. O swoich doświadczeniach z pracą z niepełnosprawnymi wypowiedzieli się również pracodawcy, zatrudniający osoby niepełnosprawne .

Warto dać im szansę, bo naprawdę na to zasługują. W tej chwili zatrudniam trzy niepełnosprawne osoby. Dobrze nam się współpracuje. To pracowici, odpowiedzialni i przemili ludzie. Jeśli będę miała możliwość przyjmę do pracy kolejne osoby - zachwalała Barbara Dąbrowska, właścicielka piekarni "Wileńska".

Swoimi odczuciami podzieli się także sami beneficjenci programu oraz ich współpracownicy. - Kiedy szef zatrudnił Kasię, my, jako pracownicy byliśmy wystraszeni i pełni obaw. Szybko jednak pokonaliśmy stres i znaleźliśmy wspólny język, zaufaliśmy sobie wzajemnie. Teraz nie wyobrażamy sobie pracy bez Kasi. Ta dziewczyna uczy nas obowiązkowości i pokory do życia - opowiadała jedna z pracownic sklepu "Łukaszek".

Od marca 2008 roku za pośrednictwem Biura Projektu "Trener Pracy" zatrudniono 23 osoby niepełnosprawne. Cztery z nich mają umowę na trzy lata i dłużej. Wszelkie informacje na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych dostępne są w biurze projektu przy ulicy Wojska Polskiego 35 w Piszu.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt