Rewitalizacja miasta, to przywrócenie dawnej świetności, ale z wykorzystaniem obecnej, współczesnej funkcji. Słowo to staje się dzisiaj bardzo modne. Zajęci problemami bieżącymi często nie zastanawiamy się nad wizją miasta za 10 - 20 lat. W Unii Europejskiej, wbrew wcześniejszym opiniom, gospodarka rynkowa i rozwój gospodarczy, w tym rozwój miast jest procesem planowanym. Budowane są strategie rozwoju, najpierw narodowa, następnie regionalna a w końcu lokalna. Te ostatnie są szczególnie nam bliskie, gdyż opisują działania, które należy podjąć, żeby przyszłość, standard życia w naszym najbliższym otoczeniu był znacząco lepszy. Tworzenie i realizacja strategii jest warunkiem podstawowym do udzielenia pomocy ze strony Unii Europejskiej.
To właśnie w celu pozyskania funduszy unijnych Urząd Miejski w Piszu ogłosił przetarg na wykonanie projektu rewitalizacji śródmieścia Pisza, projektu lokalnego programu rewitalizacji miasta i gminy Pisz oraz studium wykonalności przedmiotu zamówienia wraz z opracowaniem aplikacji dla podmiotów objętych lokalnym programem rewitalizacji, jak również projektu planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia miasta Pisz. W wyznaczonym terminie została złożona jedna oferta nie podlegająca odrzuceniu. Wybrano ofertę złożoną przez Doradztwo Inwestycyjne INPLUS, Adam Sobczak w Olsztynie za cenę 279 990 zł brutto.
7 stycznia, podczas spotkania burmistrza z mieszkańcami Pisza, przedstawiono pierwsze prace firmy INPLUS - Koncepcję Zagospodarowania Fragmentów Centrum Miasta Pisza (poniżej publikuję streszczenie koncepcji).
Projekt remontu i modernizacji budynków opracowują Romuald Muszyński oraz mgr inż.arch. Magdalena Muszyńska (architekci z Pisza). Projektowany wygląd pierzei Placu Daszyńskiego -
pierzeja wschodnia,
pierzeja zachodnia,
pierzeja południowaKrzysztof Szyszkowski
Koncepcja zagospodarowania fragmentów centrum miasta Pisza.
Koncepcja funkcjonalna Pl. Daszyńskiego (rynku):
Rynek jest przestrzenią publiczną, która w naturalny sposób gromadzi zarówno mieszkańców miasta jak i turystów, umożliwiając wypoczynek i rozrywkę. Poszczególne części sprzyjają organizowaniu imprez turystycznych i kulturalnych - festynów czy happeningów, jak i wspólnemu celebrowaniu uroczystości i wydarzeń ważnych dla miasta. Układ przestrzenny podkreśla zabytkowe fasady ratusza i kamienic, przypominając o historycznych walorach Pisza.
Planowane zmiany:
- Zlikwidowanie "donic z zielenią", przywrócenie koncepcji rynku jako centralnego placu w mieście, a nie skweru czy parku; zaprojektowanie elementów zieleni jako ażurowego dopełnienia kompozycji placu, a nie motywu dominującego.
- Zlokalizowanie nowej fontanny bliżej (na tle) ratusza - jako nowoczesnej formy ożywiającej przestrzeń placu
- Zaprojektowanie placu jako współosiowego z ratuszem - jako dominantą i zamknięciem od południa.
- Scena letnia - obniżenie posadzki na fragmencie placu tuż przed ratuszem, pozwoli również wyeksponować zabytkową fasadę ratusza; Jest to też miejsce na ewentualne ustawienie tymczasowej sceny - podestu.
- Podkreślenie funkcji placu jako centralnego elementu w ciągu turystyczno-rozrywkowym Pisza, oraz integralności śródmieścia jako układu placów i przejść; podkreślenie przestrzennych powiązań z bulwarem nabrzeżnym, który planowany jest jako kluczowy fragment turystycznego nadbrzeża biegnącego od szlaku żeglarskiego i mariny za kładkę przy ul. 1 Maja. (rysunek posadzki, podświetlenie przejść bramnych)
- Zlikwidowanie wschodniej ulicy placu, i zastąpienie jej ciągiem pieszym zaprojektowanym jako integralna część placu, z ogródkami konsumpcyjnymi i miejscami odpoczynku.
- Modernizacja i przebudowa zachodniej ulicy placu, wprowadzenie miejsc parkingowych po wschodniej stronie ulicy oraz przejść dla pieszych podkreślających główne ciągi piesze i powiązania z sąsiednimi placami
- Wyeksponowanie zabytkowych fasad kamienic dookoła placu
Koncepcja funkcjonalna placu przy ul. Wyzwolenia:
Plac ten jest położony w strefie przejścia pomiędzy rynkiem (Pl. Daszyńskiego) a projektowanym turystycznym nadbrzeżem. Łączące je ciągi piesze przebiegają jednak po bokach placu, pozwalając na wygospodarowanie w środku wydzielonego zielenią placu podwórkowego - rekreacji dla otaczających budynków. Pętla komunikacji kołowej pozwala na zaopatrzenie usług w budynku od strony Pl. Daszyńskiego. Od południowej strony projektowana jest jako ciąg jezdno-pieszy, fragment przejścia pomiędzy rynkiem a nadbrzeżem. Po zachodniej stronie ul. Wyzwolenia zlokalizowane zostały miejsca parkingowe.
Koncepcja Nadbrzeża:
Projektowany bulwar nadbrzeżny ma stać się elementem turystycznego nadbrzeża biegnącego przez marinę, ruiny zamku, projektowany plac aż do kładki pieszej przy ul. 1 Maja. W górnej części placu, poniżej trzech budynków mieszkalnych, zachowany i zmodernizowany zostanie istniejący skwer, tarasami opadając w stronę Pisy. Natomiast połowa placu bezpośrednio przy rzece pokryta zostanie utwardzoną nawierzchnią i uzupełniona małą architekturą i oświetleniem nadającym jej charakter turystycznego ciągu pieszego. W północnej części nadbrzeża projektowane jest miejsce na ogródek konsumpcyjny lub sezonowy punkt gastronomiczny.
Plac "Za kinem"
Na terenie placu planuje się zlokalizowanie części zaplecza parkingowego dla obszaru centrum; miejsca parkingowe umieszczone zostaną przy ciągu pieszo-jezdnym łączącym ulice Kościuszki i 1 Maja. Projektowane zagospodarowanie podkreśli również zabytkowy budynek plebanii.
Niektóre zmiany organizacji ruchu:
- Z ruchu kołowego wyłączona zostaje wschodnia ulica Placu Daszyńskiego, na jej miejscu powstaje ciąg pieszy z dopuszczeniem w godzinach rannych samochodów dostawczych dla usług, dla których niemożliwe jest zaopatrzenie od ul. Wyzwolenia.
- Ulica Ratuszowa i południowa ulica Pl. Daszyńskiego zostaje przekształcona w ciąg jezdno-pieszy, z dostępem dla samochodów dostawczych i służb komunalnych poza godzinami handlu i usług.
- Likwidacja parkingu na północnym krańcu Pl.Daszyńskiego, wprowadzenie miejsc parkingowych przy zachodniej ulicy placu.
- Dodatkowe miejsca parkingowe zostają zlokalizowane m.in. przy placu "Za kinem" oraz poza obszarem opracowania, np. przy kładce pieszej przez Pisę.
Szymon Zabokrzecki
Mateusz Chachulski
Zachęcamy do wyrażenia opinii na temat koncepcji przedstawionej w tym artykule. Żadna wypowiedź nie umknie uwadze autorów koncepcji. Prosimy o poważne potraktowanie dyskusji.
Komentarze