O możliwościach ekologicznego użytkowania jeziora Pogubie Wielkie i powrotu na jego wody dyskutowali w miniony piątek mieszkańcy wsi Pogobie Średnie. W panelu ekspertów, poza przedstawicielami piskich samorządów, zasiedli Ryszard Grzywiński - nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz, Andrzej Knyżewski kierownik Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doractwa Rolniczego i Bogdan Mielczarczyk, prezes koła Śniardwy.
Uczestnicy spotkania wspólnie zastanawiali się, czy możliwe jest wędkarskie wykorzystanie jeziora objętego przecież ochroną rezerwatową i strefą ciszy. Mieszkańcy zastanawiali się także nad możliwością otwarcia jeziora dla turystów. Okazało się, że pomysł ten ma równie wielu zwolenników co przeciwników. Ci ostatni przede wszystkim cenią sobie ciszę i spokój.
Alina Buszyniewicz, sołtys wsi Pogobie Średnie, była jednym z pomysłodawców debaty
|
Redaktor Piszanina zwrócił uwagę na dwie możliwości wykorzystania zbiornika - wędkarskie i kajakowe. W pierwszym przypadku należałoby zadbać o zarybianie, zlikwidować kłusownictwo i odciąć jezioro od gospodarki rybackiej. Możnaby wtedy się pokusić o przekształcenie Pogobia Średniego w wioskę wędkarską, która przyniosłaby mieszkańcom wsi możliwość zysku, poprzez oferowanie kilkudniowego kompleksowego "pakietu wędkarskiego" z gwarancją złapania "taakiej ryby". Inny pomysł to reaktywacja szlaku kajakowego od Jabłoni przez Jezioro Pogubie Wielkie, rzekę Rybnicę, aż do Pisy. Przy czym obie możliwości się nie wykluczają.
Na razie temat jest otwarty do dalszej dyskusji. Mieszkańcy muszą zadecydować w jaki sposób wyobrażają sobie eksploatację jeziora. Pomysł musi zyskać akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
"Gender Index - Jestem Za! Tak czy Nie?" to temat kolejnej debaty z cyklu "Uaktywnij się. Twoje zdanie też się liczy", która odbyła się 17 listopada w Piskim Domu Kultury. Na spotkaniu poruszono temat dyskryminacji ze względu na płeć na rynku pracy. Uczestnicy dyskutowali jakie rozwiązania mogą być przydatne w godzeniu życia rodzinnego i zawodowego. Mówiono też o korzyściach płynących z polityki równości płci.
Celem Gminnych Debat Publicznych jest podniesienie aktywności mieszkańców powiatu piskiego w życiu publicznym powiatu. Tematy poruszane na spotkaniach najczęściej sygnalizowane są przez samych mieszkańców.
Czy jest jakiś temat który chcielibyście poruszyć?
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze