KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 24.11.2009
Śmieci pojadą do Olsztyna?
Śmieci pojadą do Olsztyna?
Z początkiem 2010 roku zamknięte zostanie wysypisko śmieci w Kotle Dużym. Co dalej? Będziemy tonąć w śmieciach czy powiemy "tak" spalarni odpadów? Czy odbije się to na naszej kieszeni? O tym dysktowano w UM

Prowadzący prezentację Dariusz Sylwestrzak, dyrektor Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, niejednokrotnie podkreślał, że wszyscy jesteśmy wytwórcami odpadów. Natomiast kuleje nasza świadomość ekologiczna. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest segregacja odpadów.

O tym, że nie interesują nas sprawy ekologii i środowiska może świadczyć niska frekwencja mieszkańców na spotkaniu. Inną kwestią jest fakt, że o tym, iż debata się odbędzie mało kto wiedział. W efekcie sala konferencyjna Urzędu Miasta świeciła pustkami. Urzędnicy muszą więc usprawnić informację i komunikację z lokalną społecznością.

- Wszyscy jesteśmy wytwórcami odpadów - podkreślał Dariusz Sylwestrzak

Ci, którzy byli obecni dowiedzieli się, iż spalarnia miałaby powstać w Olsztynie i swoim zasięgiem objąć 37 gmin centralnej części województwa. Stacja przeładunkowa dla naszej Gminy, z której odpady będą przewożone do spalarni, usytuowana ma być w Kotle Dużym.

Projekt zakłada budowę instalacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów, stacji przeładunkowych i instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Efektem ma być uporządkowanie gospodarki odpadami w 37 gminach biorących udział w projekcie.

Koszty wdrażania projektu pokryje dotacja z Funduszu Spójności (56,1%), środki własne beneficjenta - Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi (12,1%) i pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (31,8%).

Do zalet spalarni Sylwestrzak zaliczył ograniczenie ilości wysypisk, zwłaszcza tych niewłaściwie zagospodarowanych, stanowiących zagrożenie dla środowiska. Spalarnia pozwala również na odzyskanie energii, którą można przetwarzyć na prąd lub ciepło.

Za budową spalarni przemawiają też unijne dyrektywy zobowiązujące Polskę do zmniejszenia ilości odpadów i emisji szkodliwych substancji. Odstąpienie od tych dyrektyw grozi Polsce poważnymi karami pieniężnymi. Kary te, jak twierdzi Sylwestrzak, będzie musiał płacić samorząd, który na terenie gminy odpowiedzialny jest za zmniejszanie ilości odpadów.

Eksperci uczestniczący w spotkaniu nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć o ile wzrośnie cena za wywóz śmieci. Bo to, że wzrośnie nie pozostawia żadnych wątpliwości. - Cena za odbiór odpadów i tak będzie rosła bo składowiska ciągle podnoszą ceny. W Olsztynie 50% całej opłaty za wywóz to cena za odbiór śmieci zmieszanych. Między innymi dlatego ważna jest ich segregacja - przekonywał Piotr Karczewski z olsztyńskiego ZGOK.

Eksperci zapewnili też, że spalarnia jest bezpieczna dla środowiska i ludzi. - Cały proces spalania przebiega w hermetycznych pomieszczeniach. To zapobiega wydobywaniu się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów. A wydzielające się w trakcie gazy są oczyszczane - tłumaczył Dariusz Sylwestrzak.

Wieczorem eksperci spotkali się z mieszkańcami Kotła Dużego. Więcej informacji o projekcie na stronie interentowej olsztyńskiego ZGOK.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt