KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 08.02.2010
Rewitalizacja bez tajemnic
Udostępnij artykuł na Facebooku
Już 22 lutego ruszą prace związane z rewitalizacją śródmieścia Pisza. Czego mieszkańcy Pisza mogą spodziewać się w związku z realizacją tego projektu?

Dowiedzieliśmy się, że prace przy realizacji pierwszego etapu rewitalizacji rozpoczną się już 22 lutego. W tym etapie przebudowany zostanie Plac Daszyńskiego, plac przy ulicy Wyzwolenia, plac za kinem i plac nad brzegiem rzeki Pisy. Prace wykona konsorcjum firm Zakład Remontowo – Budowlany Stefan Zajk z siedzibą w Piszu oraz BRUX Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku.

Roboty budowlane rozpoczną się od prac rozbiórkowych i wycinki drzew. Rozebrany zostanie główny element placu Daszyńskiego - skwer. Swoje miejsce zmienią alejki, ławki a także fontanna, która zyska zupełnie inny wygląd.

Umowa na realizację I etapu rewitalizacji została podpisana 27 stycznia 2010r.                                                              (Fot. Urząd Miejski w Piszu)
- Projekt fontanny nawiązuje do planu fortyfikacji Pisza z 1716 roku. Niecka fontanny zaprojektowana jest tak, aby  oddawała kształt fosy dookoła miasta i fragmentu rzeki Pisy. Wewnątrz niecki znajdą się kamienne „wyspy” oddające swoim kształtem miasto oraz otaczające je fortyfikacje.

Największa wyspa, reprezentująca zamek będzie miała wycięte otwory przedstawiające historyczny układ zabudowy. Na pozostałej części wypiaskowany będzie herb Pisza. Fontanna zostanie usytuowana  zgodnie ze stronami świata, w odniesieniu do historycznego planu i obecnego układu Pisza - tłumaczy Dawid Listowski z Urzędu Miejskiego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem odświeżonym wyglądem śródmieścia Piszanie będą się cieszyć już w listopadzie 2010 roku. Nie oznacza to wcale końca prac nad zmianą wyglądu centrum miasta, bo przed nami jeszcze drugi etap rewitalizacji, który polegał będzie na wyremontowaniu ratusza i kamienic wpisanych do rejestru zabytków. Kwota za jaką zrealizowany zostanie II etap to około 7 mln złotych. Koszty będą rozłożone  proporcjonalnie do udziałów Gminy Pisz i Wspólnot Mieszkaniowych w nieruchomościach.

Dawid Listowski wyjaśnia, że rewitalizacja obszaru konieczna jest przede wszystkim ze względu na wysoki stopień jego zniszczenia oraz brak funkcjonalności. Podkreśla, że odnowienie przedmiotowego obszaru przyczyni się nie tylko do wzrostu atrakcyjności architektonicznej miasta, ale przede wszystkim przyniesie dodatkowe korzyści społeczne w postaci stworzenia nowych miejsc spędzenia wolnego czasu. Ma to także zwiększyć atrakcyjność turystyczną i potencjał kulturalny Pisza.

Byli też państwo ciekawi czy w związku z prowadzeniem prac nad rewitalizacją śródmieścia zmieni się organizacja ruchu. - Po wykonaniu inwestycji po zachodniej stronie placu, a więc od strony „Delikatesów”, jezdnia będzie obsadzona pasem zieleni. Zachowane zostaną chodniki przy budynkach i przejazd przed ratuszem. Na miejsce wschodniej jezdni wprowadzony zostanie ciąg pieszo-jezdny. Służyć on będzie tylko do dostawy towarów do sklepów - odpowiada Listowski.

Przez okres wykonywania prac wystąpią też utrudnienia w poruszaniu się po centrum Pisza. Ale jak zapewniają urzędnicy, Gmina Pisz, będzie starała się minimalizować niedogodności związane z wykonywaniem niezbędnych prac.
 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt