Rondo zostało wybudowane w ramach realizacji przebudowy drogi krajowej nr 63. O nadanie nazwy dla tego ronda w brzmieniu: "Rondo im. Premiera Stanisława Mikołajczyka" wystąpiło Giżycko - Piskie Forum Młodych Ludowców. Swój wniosek ludowcy tłumaczyli chęcią "zachowania w pamięci osoby Stanisława Mikołajczyka, ze względu na zasługi i rolę jaką odegrał w historii polskiego ruchu ludowego".
Wniosek ludowców poparł Związek Sybiraków Zarządu Rejonowego w Piszu oraz Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Piszu. Obecna na sesji radna Anna Bobko apelowała do radnych o odrzucenie uchwały.
Stanisław Mikołajczyk nie jest naszą lokalną osobowością - mówiła radna Bobko. Nawet nie urodził się w Polsce, ale w zachodnich Niemczech. Powinniśmy wybrać imię lokalnie znanego księdza prałata Bolesława Winkla. Nazwanie ronda imieniem Mikołajczyka, to jest interes polityczny jednej z partii (PSL - przyp. red.).
Nie ważne gdzie się urodził, ważne kim był i co zrobił - odpierał zarzuty radny Mariusz Trupacz, przedstawiciel pomysłodawców uchwały. Mikołajczyk stracił obywatelstwo i musiał umrzeć na emigracji, bo walczył za Polskę. Walczył z komunizmem o obecny kształt kraju.
Uchwała przeszła 11 głosami za, 2 było przeciw, 6 radnych wstrzymało się od głosu.
Stanisław Mikołajczyk (ur. 18 lipca 1901 w Dorsten - Holsterhausen, zm. 13 grudnia 1966 w Waszyngtonie) – polski polityk, przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm II RP (III kadencji), premier rządu RP na uchodźstwie, po II wojnie światowej poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy oraz wicepremier i minister rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej. Więcej informacji - w Wikipedii