Jerzy Tadeusz Krzywoszewski urodził się 21 maja 1917 roku w Karolewie. Uczył się w gimnazjum w Chyrowie i Krakowie. W 1932 roku, jako 15-letni chłopiec, został harcerzem. Od tego momentu harcerstwo stało się jego życiową pasją. W roku 1969, po 37 latach działalności, został Harcmistrzem Polski Ludowej. Zainicjował grupę harcerską Werset. Był komendantem wielkiej harcerskiej akcji Kormoran. Całe swoje życie poświęcił pracy z młodzieżą, krzewieniu kultury i uczeniu miłości do piękna, także piękna ziemi mazurskiej, która stała się jego drugim domem. Wydał tomik wierszy pt.: „Poczta serdeczna”, oraz napisał wspomnienia „Mój harcerski życiorys” i „Jak ptak przelotny”.
Większość Piszan pamięta pana Krzywoszewskiego ze spotkań w przedszkolu. Przez 28 lat współpracował z piskimi przedszkolami jako rytmik. Grał na pianinie, śpiewał razem z dziećmi, przygotowywał występy grup przedszkolnych na różne uroczystości. Wiele razy wspominał, że praca z najmłodszymi dawałą mu najwięcej satysfakcji.
W roku 1969 Komisja Weryfikacyjna Ministerstwa Kultury i Sztuki pozwoliła Krzywoszewskiemu pełnić funkcję instruktora amatorskiego zespołu artystycznego. W ciągu 34 lat działalności teatralnej, pan Jerzy wyreżyserował między innymi „Poemat pedagogiczny” Makarenki, „Szczęśliwy chłopiec”, „Czterech diabłów”, „Ostry dyżur” Lutowskiego, „Niemców” Leona Kruczkowskiego. Ostatnie dzieło teatralne Krzywoszewskiego, adaptacja dzieła „Ksiądz Piotr” Kazimierza Przerwy Tetmajera, miało swoją premierę 13 grudnia 2003 roku w Piskim Domu Kultury.
Pozytywny wpływ Jerzego Krzywoszewskiego na kulturę ziemi piskiej został zauważony również przez władze miasta, które 14 grudnia 2003 roku uhonorowały Harcmistrza tytułem „Zasłużony dla miasta Pisz”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu komunalnym w Piszu w czwartek 30 września godz. 13.00.
Zdjęcia w galerii pochodzą z kroniki PDK
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze