REKLAMA
Data dodania: 28.02.2012
Opozycji nie udało się pozbawić Zbigniewa Opalacha ze stanowiska. Referendum jest nieważne
Burmistrz pozostaje na stanowisku
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Burmistrz Zbigniew Opalach
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Burmistrz Zbigniew Opalach
Udostępnij artykuł na Facebooku
W niedzielnym referendum w Rucianem - Nidzie wzięło udział zbyt mało mieszkańców, by było ono ważne. Burmistrz pozostaje na stanowisku.

Historia referendum:

31 października 2011 - Inicjator referendum powiadomił Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida o zamiarze wystąpienia  z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida przed upływem kadencji.

2 listopada 2011 - do Komisarza Wyborczego w Olsztynie wpłynęło powiadomienie Inicjatora referendum o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida przed upływem kadencji. Na Pełnomocnika Grupy Inicjatywnej powołano Sławomira Kamińskiego.

19 grudnia 2011 - Pełnomocnik Grupy Inicjatywnej przekazał Komisarzowi Wyborczemu w Olsztynie wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida przed upływem kadencji.

10 stycznia 2012 - Komisarz Wyborczy w Olsztynie wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida przed upływem kadencji (Dz. Urz. Woj. Warmińsko-Mazurskiego z dnia 10 stycznia 2012 r. Poz. 74). Termin referendum został wyznaczony na niedzielę 26 lutego 2012 r.

Głosowanie odbyło się we wszystkich tj. 8 obwodach głosowania. Liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 7 056 osób. W głosowaniu wzięło udział (liczba kart ważnych) 944 osoby. Frekwencja wyniosła 13,38%, a więc mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu (zgodnie z protokołem wyników głosowania i wyniku wyborów Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida w ponownym głosowaniu w dniu 5 grudnia 2010 r. wzięły udział 3 954 osoby).

W związku z powyższym na podstawie art. 55 ust. 2 i art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. Nr 88, poz. 985 ze zm.) referendum jest nieważne.

"Od ósmej rano pracuję jak zawsze, zwyciężył zdrowy rozsądek" - powiedział burmistrz Zbigniew Opalach, który zachował stanowisko. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej wynik nie był dla niego zaskoczeniem. "Mówiłem, że ludzie nie przyjdą rozliczać mnie z programu planowanego na 4 lata po kilkunastu miesiącach od objęcia stanowiska. Zwyciężył zdrowy rozsądek" - powiedział Opalach. Dodał, że nadal będzie realizował swoją politykę.

Według danych olsztyńskiej PKW referendum w Rucianem - Nidzie kosztowało 21 tys. zł. Było to pierwsze referendum w tej kadencji samorządu na Warmii i Mazurach. 

 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt