KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 06.10.2012
Ekonomia społeczna daje nam nowe możliwości
Odkryj swój talent, zacznij zarabiać
Udostępnij artykuł na Facebooku
„Jesienne inspiracje” – pod takim hasłem odbyły się w środę bezpłatne warsztaty z ekonomii społecznej. Do siedziby Ewangelickiego Stowarzyszenia „Betel” przybyli: bezrobotni, lokalni liderzy oraz pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

Kilkunastoosobowa grupa słuchaczy poznała odpowiedzi na takie pytania jak np. Co trzeba uczynić, aby utworzyć spółdzielnię socjalną? Czy można się z tego utrzymać?

Uczestniczyła również w zajęciach praktycznych, prowadzonych przez przedstawicieli Spółdzielni Socjalnej „Stara Szkoła” z siedzibą w Prostkach. Podczas warsztatów można się było nauczyć: wyklejania koszy wiklinowych, ozdabiania szklanek techniką decoupage, malowania na szkle, wykonywania odlewów gipsowych oraz…konstruowania budowli z klocków – wylicza Paulina Zajkowska, specjalistka ds. informacji i promocji Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku.

Na pozór banalna zabawa uczyła kreatywnego myślenia, współpracy w grupie oraz sztuki dowodzenia.

W ten sposób pragniemy zachęcić ludzi do większej aktywności. Chcemy, aby szczególnie bezrobotni wiedzieli, że istnieje lepsza alternatywa i nowe źródło zarobku. Wystarczy znaleźć zaledwie 3 – 4 osoby, aby starać się o utworzenie spółdzielni socjalnej, która jest specyficznym miejscem. Zwyczajna firma jest nastawiona przede wszystkim na zysk, natomiast ekonomia społeczna nie skupia się wyłącznie na zarobku, lecz także na człowieku. Tutaj nie chodzi o jak najwyższe dochody, ale o utrzymanie miejsc pracy – tłumaczy Paulina Zajkowska.

Część teoretyczna upłynęła pod znakiem prezentacji jednego z podmiotów ekonomii społecznej.

Konkretnie wcześniej wspomnianej Spółdzielni Socjalnej „Stara Szkoła” z Prostek. Jej prezes Sławomir Cisło opowiadał zebranym jak od kuchni wygląda działalność takiej instytucji, wspominał o jej początkach oraz źródłach utrzymania.. Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom jak te dzisiejsze wiele osób rozszerzy swoją wiedzę w zakresie ekonomii społecznej. Warsztaty adresujemy do różnych grup zawodowych, osób indywidualnych, bezrobotnych, pracowników ośrodków pomocy społecznej, jednostek samorządowych. Nasz ośrodek służy pomocą przy uruchamianiu spółdzielni, organizacji pozarządowej lub centrum integracji społecznej – kończy przedstawicielka OWIES.


 































Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt