KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 10.10.2012
Istnieje szansa na zmianę niekorzystnego wizerunku Parku Solidarności
Park z nadzieją na rewitalizację
Udostępnij artykuł na Facebooku
Gmina Pisz złożyła wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 projektu pn. „Zagospodarowanie terenu parków miejskich w Piszu. Etap I Park Solidarności”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pochodzimy po równych alejkach, ujrzymy makietę zamku krzyżackiego oraz gabloty wystawiennicze.

Park Solidarności, to jedno z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. To także popularny temat dyskusji, podczas niedzielnych spacerów. Niektórzy podkreślają piękno pomnika, poświęconego Melchiorowi Wańkowiczowi, inni wręcz z niego szydzą. Zgoda panuje jedynie w kwestii krajobrazu terenów zielonych. Gołym okiem widać ubytki w szacie roślinnej, poniszczone ławki, nierówne ciągi komunikacyjne. Na domiar złego, szczególnie w jesienno – zimowe wieczory w parku panują ciemności egipskie. Istnieje jednak szansa na zmianę niekorzystnego wizerunku parku. Tym „światełkiem w tunelu” ma się okazać dotacja unijna.

Gmina Pisz wnioskuje o dofinansowanie w/w zadania w kwocie: 2.390.779,30 zł. Zgodnie z Regulaminem naboru i oceny wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca RPO WiM (czyli Urząd Marszałkowski) ma 85 dni roboczych na ocenę wniosków, które wpłynęły w ramach ogłoszonego konkursu – wyjaśnia Jan Alicki, burmistrz Pisza.

Dofinansowanie unijne ma wynieść 70% wartości projektu, pozostałe 30% uzupełni wkład własny Gminy Pisz w wysokości 1.024.619,70 zł.

Przedsięwzięcie zakłada m.in. wymianę nawierzchni alejek (wykorzystana zostanie kostka kamienna zdjęta z Placu Daszyńskiego), zamontowanie nowych estetycznych latarni oświetleniowych o charakterze historycznym, nasadzenie nowych drzew i krzewów, wykonanie krat osłaniających na drzewa, ustawienie nowych ławek, koszy na śmieci oraz podwójnych parkingów na rowery. Planowana jest budowa placu zabaw z prawdziwego zdarzenia i wykonanie makiety zamku krzyżackiego (technologia tradycyjna z belek z drewna). Przewidziano również rozstawienie gablot wystawienniczych, w których planowane jest umieszczenie starych zdjęć parku i obiektów położonych wokół niego np. kładki dla pieszych – wymienia burmistrz.

Jakie korzyści z realizacji w/w inwestycji odniesie przeciętny mieszkaniec gminy Pisz oraz turysta?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Park Solidarności to uroczy skrawek naszego miasta. Jeśli Gmina otrzyma dofinansowanie na ten cel, park stanie się bardziej atrakcyjny dla turystów i mieszkańców Pisza. Korzyści z realizacji inwestycji to m.in.: poprawa estetyki centrum Pisza poprzez atrakcyjne zagospodarowanie terenów zielonych, poprawa warunków życia w centrum miasta poprzez zapewnienie lepszych warunków do wypoczynku i relaksu oraz zabawy dzieci, stworzenie trzech miejsc pracy oraz miejsca sprzyjającego spotkaniom i integracji lokalnej społeczności – przekonuje Jan Alicki.

W kolejce czekają kolejne dwa parki, zlokalizowane pomiędzy mostami drogowym i kolejowym. Tam panuje jeszcze gorsza sytuacja. Nie ma chodnika, jest za to piach, powyrywane kosze - idealne miejsce na zakraplaną imprezę, a nie wspólny spacer.

Na szczęście I etap przebudowy sugeruje kolejne… Czy w związku z tym Gmina Pisz pójdzie za ciosem?

Posiadamy kompleksową dokumentację na zagospodarowanie parku, który zlokalizowany jest w pobliżu Ronda Mazurskiego (pomiędzy mostami drogowym i kolejowym). Projekt będzie realizowany w momencie pojawienia się możliwości ubiegania się o środki z Unii Europejskiej – zapowiada burmistrz.

Gołym okiem widać, że ciągi komunikacyjne są nierówne...



Nie brakuje także dziur i wybrzuszeń



Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt