Park Solidarności, to jedno z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. To także popularny temat dyskusji, podczas niedzielnych spacerów. Niektórzy podkreślają piękno pomnika, poświęconego Melchiorowi Wańkowiczowi, inni wręcz z niego szydzą. Zgoda panuje jedynie w kwestii krajobrazu terenów zielonych. Gołym okiem widać ubytki w szacie roślinnej, poniszczone ławki, nierówne ciągi komunikacyjne. Na domiar złego, szczególnie w jesienno – zimowe wieczory w parku panują ciemności egipskie. Istnieje jednak szansa na zmianę niekorzystnego wizerunku parku. Tym „światełkiem w tunelu” ma się okazać dotacja unijna.
– Gmina Pisz wnioskuje o dofinansowanie w/w zadania w kwocie: 2.390.779,30 zł. Zgodnie z Regulaminem naboru i oceny wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca RPO WiM (czyli Urząd Marszałkowski) ma 85 dni roboczych na ocenę wniosków, które wpłynęły w ramach ogłoszonego konkursu – wyjaśnia Jan Alicki, burmistrz Pisza.
Dofinansowanie unijne ma wynieść 70% wartości projektu, pozostałe 30% uzupełni wkład własny Gminy Pisz w wysokości 1.024.619,70 zł.
– Przedsięwzięcie zakłada m.in. wymianę nawierzchni alejek (wykorzystana zostanie kostka kamienna zdjęta z Placu Daszyńskiego), zamontowanie nowych estetycznych latarni oświetleniowych o charakterze historycznym, nasadzenie nowych drzew i krzewów, wykonanie krat osłaniających na drzewa, ustawienie nowych ławek, koszy na śmieci oraz podwójnych parkingów na rowery. Planowana jest budowa placu zabaw z prawdziwego zdarzenia i wykonanie makiety zamku krzyżackiego (technologia tradycyjna z belek z drewna). Przewidziano również rozstawienie gablot wystawienniczych, w których planowane jest umieszczenie starych zdjęć parku i obiektów położonych wokół niego np. kładki dla pieszych – wymienia burmistrz.
Jakie korzyści z realizacji w/w inwestycji odniesie przeciętny mieszkaniec gminy Pisz oraz turysta?
– Nikogo nie trzeba przekonywać, że Park Solidarności to uroczy skrawek naszego miasta. Jeśli Gmina otrzyma dofinansowanie na ten cel, park stanie się bardziej atrakcyjny dla turystów i mieszkańców Pisza. Korzyści z realizacji inwestycji to m.in.: poprawa estetyki centrum Pisza poprzez atrakcyjne zagospodarowanie terenów zielonych, poprawa warunków życia w centrum miasta poprzez zapewnienie lepszych warunków do wypoczynku i relaksu oraz zabawy dzieci, stworzenie trzech miejsc pracy oraz miejsca sprzyjającego spotkaniom i integracji lokalnej społeczności – przekonuje Jan Alicki.
W kolejce czekają kolejne dwa parki, zlokalizowane pomiędzy mostami drogowym i kolejowym. Tam panuje jeszcze gorsza sytuacja. Nie ma chodnika, jest za to piach, powyrywane kosze - idealne miejsce na zakraplaną imprezę, a nie wspólny spacer.
Na szczęście I etap przebudowy sugeruje kolejne… Czy w związku z tym Gmina Pisz pójdzie za ciosem?
– Posiadamy kompleksową dokumentację na zagospodarowanie parku, który zlokalizowany jest w pobliżu Ronda Mazurskiego (pomiędzy mostami drogowym i kolejowym). Projekt będzie realizowany w momencie pojawienia się możliwości ubiegania się o środki z Unii Europejskiej – zapowiada burmistrz.
Gołym okiem widać, że ciągi komunikacyjne są nierówne...
Nie brakuje także dziur i wybrzuszeń
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze