KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 04.04.2013
Gmina Pisz złożyła wniosek w sprawie przyłączenia 14 ha gruntów do Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Tu na razie jest ściernisko
Czy tereny położone przy drodze krajowej nr 58 wejdą w skład Warmińsko - Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej?
Czy tereny położone przy drodze krajowej nr 58 wejdą w skład Warmińsko - Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej?
Udostępnij artykuł na Facebooku
Wpływa na ożywienie gospodarcze Mrągowa, przyciąga nowych inwestorów do Ełku, w Ostródzie tworzy nowe miejsca pracy, natomiast w Iławie zwiększa konkurencyjność podmiotów gospodarczych. Warmińsko – Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje swoim obszarem blisko 915 ha gruntów. Wkrótce jej obszar może się zwiększyć o ponad 14 ha gruntu na obrzeżach Pisza, który jest stolicą powiatu o największej stopie bezrobocia (34,5%) na Warmii i Mazurach i drugiej w skali kraju (za powiatem szydłowieckim – 38,6%).

Prawdą jest, że został złożony wniosek w sprawie włączenia do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenu oznaczonego nr działek 1431/12, 1431/13, 1431/14, 1431/15, 1431/16, 1431/17, 1458, 1462/1, 1462/2 położonych w obrębie ewidencyjnym Pisz 1, przy drodze krajowej nr 58. Strefa przekazała wniosek do Ministerstwa Gospodarki, gdzie obecnie jest on na etapie procedowania. Z posiadanych przez nas informacji wynika, iż podstrefa zostanie utworzona w terminie do końca czerwca 2013 r. Podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma powstać na terenie działek 1431/15, 1431/17 i 1458 o pow. 13,7149 ha położonych w obrębie ewidencyjnym Pisz 1, przy drodze krajowej nr 58 – informuje Jan Alicki, burmistrz Pisza.

WMSSE poszerzy się o blisko 14 ha terenów inwestycyjnych uzbrojonych w kanalizację sanitarną, kanalizację deszczową, wodociągową i energetyczną.

Nasi przedstawiciele przed złożeniem wniosku wizytowali przedmiotowe tereny. Są to działki w pełni uzbrojone, o znacznym potencjale inwestycyjnym. Nie bez znaczenia pozostaje fakt proinwestycyjnego spojrzenia Gminy Pisz, która deklaruje wybudowanie, w miejsce obecnie istniejącej drogi gruntowej, nawierzchni utwardzonej – ocenia Marcin Kuchciński, Dyrektor Departamentu Pozyskiwania Klientów WMSSE.

Jakie korzyści odniesie z tego tytułu przeciętny mieszkaniec naszej gminy oraz potencjalny inwestor?

Utworzenie podstrefy spowoduje wzrost atrakcyjności oferowanego terenu inwestycyjnego, ułatwi pozyskanie inwestora, a co za tym idzie powstaną nowe miejsca pracy. Kolejną, ale już długofalową korzyścią byłoby ożywienie gospodarcze lokalnego rynku. Poszukujemy inwestora, który stworzy kilkadziesiąt, kilkaset nowych miejsc pracy. Korzyści jakie może uzyskać inwestor to zwolnienie od podatku od nieruchomości na podstawie Uchwały Nr V/34/11 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 28 stycznia 2011 roku. W przypadku włączenia terenu do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej korzyścią dla inwestora będzie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, między innymi będzie to zwolnienie z podatku dochodowego, wsparcie administracyjne ze strony spółki zarządzającej strefą, jak i ze strony Gminy Pisz oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu – zachęca burmistrz.

Istniejąca od 1997 r. WMSSE obejmuje swoim obszarem województwo warmińsko – mazurskie i północną część Mazowsza.

To 24 podstrefy na 914 ha, z których ponad 600 ha jest już zagospodarowane. W chwili obecnej 59 inwestorów posiada zezwolenie do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie WMSSE. W ciągu 15 lat inwestorzy zainwestowali ponad 3,3 mld zł i utworzyli ponad 8200 nowych miejsc pracy. Prowadząc działalność w WMSSE można korzystać z pomocy publicznej polegającej na zwolnieniu z podatku dochodowego do 70% poniesionych kosztów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów pracy brutto nowozatrudnionych pracowników. WMSSE to także profesjonalne doradztwo inwestycyjne i opieka w całym okresie prowadzenia działalności gospodarczej w WMSSE. Organizujemy ponadto specjalistyczne szkolenia w zakresie funkcjonowania w SSE, rozliczania pomocy publicznej, finansowo-księgowym, obsługi prawnej, prawa celnego – dodaje Marcin Kuchciński.

Trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia. Przy okazji przypominamy, że kilka lat miał powstać w Piszu duży zakład przemysłowy. Niestety, z przyczyn obiektywnych inwestor postanowił ulokować kapitał w innym miejscu.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt