REKLAMA
Data dodania: 22.04.2014
W maju nie wejdziesz z psem do lasu
Udostępnij artykuł na Facebooku
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że w zależności od warunków atmosferycznych od piątku 25 kwietnia do środy 30 kwietnia na naszym obszarze prowadzone będą szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie zostanie przeprowadzone metodą zrzutów z samolotów przynęt zawierających szczepionkę, w miejsca bytowania zwierząt dzikich. W czasie trwania szczepień, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta od 25 kwietnia do 25 maja, należy zachować ostrożność. W szczególności apeluje się, aby ograniczyć polowania zbiorowe, nie płoszyć zwierzyny oraz nie podnosić i niszczyć przynęt ze szczepionką.

Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów rudych. Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku.

Tak wyglądają przynęty zawierające szczepionkę

Wymiernym efektem stosowania szczepień profilaktycznych jest brak wystąpienia zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie województwa od lutego 2012 r.

Przynęty w kształcie ściętych stożków koloru szarego o wielkości 3,5x3,9x1,5 cm, zawierające blister ze szczepionką zostaną zrzucone z samolotów, na obszary bytowania zwierząt dzikich. Lisie smakołyki o specyficznym rybim zapachu, znaleźć można będzie stosunkowo łatwo, bo na jednym kilometrze kwadratowym lasu powinno być od 15 do 20 równomiernie rozmieszczonych przynęt. Szczepionka ta jest mieszanką mączki rybnej oraz bydlęcego sadła. Zwierzę rozgryza ją, jednocześnie rozgryzając blister wkładu z substancją czynną. Wkład ten kaleczy język, dzięki czemu preparat ma możliwość wniknięcia bezpośrednio do krwiobiegu, co gwarantuje większą skuteczność.

Oto zasady jakie powinniśmy przestrzegać w okresie zrzutu oraz 3 tygodnie po ich zakończeniu:

  • uszanować ciszę leśną
  • nie płoszyć zwierzyny
  • nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane
  • nie podnosić i nie niszczyć przynęt
  • w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii
  • w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza
  • o powyższych zasadach należy pouczyć dzieci
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt