„Ruszyła lawina podwyżek” krzyczy tytuł z pierwszej strony gazetki komitetu wyborczego Piskie Forum - Andrzeja Szymborskiego. Pisemko kolportowane jest klika dni przed wyborami po domach, zapewne z zamiarem pogrążenia obecnej władzy przez jej przeciwników. Niestety, zmanipulowany artykuł bezpodstawnie przestraszył wielu mieszkańców.
- Jak ja czytam, że w 2016 roku będę miał podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste mojej działki, na której stoi dom o 1000 proc. to włosy mi na głowie stają – powiedział jeden z czytelników, który zasygnalizował nam sprawę. - Czy takie rzeczy są w ogóle możliwe?
Czy „Ruszyła lawina podwyżek”???
Szanowni Państwo,
Ustawa o gospodarce nieruchomościami narzuca samorządom obowiązek aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów. Nie dotyczy to prawa własności.
W wyniku kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej Gmina Pisz otrzymała zalecenie realizacji tej Ustawy. Od 2011 roku rzeczoznawcy majątkowi aktualizują wartość nieruchomości pozostających w użytkowaniu wieczystym.
Niestety oznacza to zwiększenie rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, ponieważ od ostatniej aktualizacji znacznie wzrosła cena gruntów.
Każdy użytkownik wieczysty ma wybór. Może wykupić prawo własności lub uiszczać opłatę wieczystą. Przy przekształceniu użytkowania wieczystego nieruchomości mieszkalnych w prawo własności Gmina stosuje bonifikatę od 70 do 95% w zależności od stanu faktycznego. Kwotę wykupu można też rozłożyć na dogodne raty. Niejednokrotnie wysokość raty z tytułu wykupu prawa własności nie przekracza wysokości użytkowania wieczystego. Zachęcamy wszystkich do przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności. Do tej pory z tej możliwości skorzystało bardzo wielu mieszkańców naszej Gminy.
Dlatego nieprawdziwe są twierdzenia rozpowszechniane z okazji trwającej kampanii wyborczej, że wszyscy będą objęci 1000% podwyżką.
Opłaty za użytkowanie wieczyste nie są istotnym elementem przychodów Gminy, ale narzędziem służącym do uregulowania stosunków własnościowych.
Z krótkiego artykuliku można dowiedzieć się, że burmistrz Pisza zaczął właśnie podnosić mieszkańcom opłaty za użytkowanie wieczyste i dzierżawy gruntów pod działalność gospodarczą. Autor straszy, że taki sam los czeka właścicieli domów jednorodzinnych. Podwyżki mają być sposobem na spłatę zadłużenia gminy.
- Aktualizacja opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nie jest żadną nowością – uspokaja Ewa Żmijewska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM w Piszu. - Robią to gminy w całej Polsce, bo tak nakazuje ustawa.
Aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste i dzierżawy, a nazywana przez autorów artykułu podwyżkami, w Piszu, podobnie jak w całej Polsce, stosowana jest już od 2011 roku i dotyczy tylko tych właścicieli gruntów, którzy w tytule własności mają tzw. użytkowanie wieczyste oraz dzierżawców gruntów gminnych. Polega ona na oszacowaniu przez rzeczoznawcę aktualnej wartości rynkowej działki i tym samym podniesieniu jej wartości, od której niestety nalicza się też wyższe opłaty. Aktualizację wymusza ustawa, gdyż wcześniejsze ceny gruntów pochodziły sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Ustawa ma też na celu zachęcać właścicieli do zamiany prawa użytkowania gruntów z wieczystego na tzw. własność. W Piszu wydawanych jest około 100 aktualizacji rocznie. Zdecydowana większość właścicieli tego typu gruntów decyduje się na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na prawo własności, gdyż daje to im możliwości uniknięcia wyższych opłat. Przy okazji stają się też wyłącznymi właścicielami gruntów, bo trzeba wiedzieć, że użytkowanie wieczyste opiewa na 99 lat, a właścicielem nieruchomości nie jesteśmy tak naprawdę my, tylko Skarb Państwa.
Osoby decydujące się na przekształcenie prawa własności gruntu muszą liczyć się jednak z jednorazową opłatą, sięgającą nawet kilku tysięcy zł. Spłatę tej kwoty można rozłożyć nawet na 20 lat. Taką możliwość gwarantuje im ustawa. Na podstawie jej zapisów ustala się też niskie oprocentowanie spłaty długu, wynoszące obecnie 2,25 proc. Właściciele gruntów niegodzący się z nowymi stawkami opłat po aktualizacji, mogą je również zakwestionować w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.