Zgodnie z Rozporządzaniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej tegoroczna kwalifikacja na terenie naszego kraju rozpoczęła się 30 stycznia, a zakończy 27 kwietnia. W naszym powiecie potrwa do 9 marca. Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej.
W roku bieżącym, obowiązek stawienia się na komisji kwalifikacyjnej mają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1999 roku. W dalszej kolejności wezwani zostaną mężczyźni urodzeni w latach 1994 – 1998, którzy dotychczas nie uzyskali określonej kategorii przydatności do służby wojskowej- informuje członek komisji - Ponadto wezwanie otrzymają osoby urodzone w latach 1997 – 1998, które zostały uznane przez powiatową komisję lekarską za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
Na komisji pojawią się także kobiety urodzone w latach 1994 – 1999 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji. Panie po kierunkach psychologicznych, medycznych czy weterynaryjnych.
Ostatnią grupą, która stawi się przed komisją kwalifikacyjną są osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, oczywiście jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Wojsko to przyszłość - mówi kandydat do służby wojskowej - to dobry zawód, dobre pieniądze. Zawsze chciałem nosić mundur. Ja mam tradycje wojskowe w rodzinie - dodaje kolejny - zatem na służbę jestem skazany.
Powody są różne, ale faktem jest, że młodzi ludzie chętniej niż parę lat temu decydują się wdziać wojskowe buty. Mniej odnotowuje się przypadków udawania, chorowania na żądanie, czy zmiany światopoglądu w związku z możliwością odroczenia służby. Szkoda tylko, że cel nadrzędny - służba dla Ojczyzny jest coraz mniej istotny.
PLAN KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ W POWIECIE PISKIM W 2018r.
Osoby, które stają przed Komisją Lekarską powinny zabrać ze sobą: dokument tożsamości, dokumentację świadczącą o stanie zdrowia, fotografię, potwierdzenie wykształcenia.