15 sierpnia to data wpisana w kalendarz polskich świąt, zarówno świeckich, jak i kościelnych.
15 sierpnia obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Największe uroczystości organizowane są w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze. Wierni z całej Polski zmierzają do klasztoru w Częstochowie, by tam składać swoje intencje, modlić się, oddawać cześć i we wspólnocie radować się.
Już 11 sierpnia pielgrzymi z Pisza wraz z Ełcką Pielgrzymką Pieszą dotarli na częstochowskie wzgórze.
Wyszli nie bojąc się wysokich temperatur, doszli pokonując po drodze samych siebie - takiego ducha niech młody człowiek dzisiaj szuka właśnie w KSM - czytamy na profilu parafii św. Jana Chrzciciela.
Rzeczywiście upał nie pomagał wcale w wędrówce, choć pielgrzymi zgodnie przyznają, że lepsze niebotyczne upały niż deszcz. Po trudach trasy, teraz odpoczywają w modlitwie.
15 sierpnia przypada także Święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Corocznie 15 sierpnia odbywają się uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach i przy pomnikach składane są kwiaty i zapalane znicze.
Piskie uroczystości obchodów Dnia Wojska Polskiego rozpocznie msza Święta w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela, następnie pod Pomnikiem Wolności odbędzie się Apel Pamięci.
Wojskowa Stolica Polski Orzysz rozpoczyna uroczystości w najbliższy weekend. W sobotę VIII Bieg Tygrysa, turniej podnoszenia ciężarów Stalowa Sztanga, koncert zespołu Mr. Pollack.
W niedzielę oficjalne rozpoczęcie Orzyskiego Dnia Święta Wojska Polskiego - msza święta, pokaz musztry.
Kulminacyjnym punktem niedzielnych wydarzeń będzie natomiast inscenizacja historyczna – Internowani 1920 - informują organizatorzy - Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie wystawa sprzętu wojskowego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie zabraknie także okazji do degustacji wojskowej grochówki. Będą rozbrzmiewać pieśni patriotyczne podczas Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.