REKLAMA
Data dodania: 17.01.2019
Zostanie zwołany sztab kryzysowy
Znaleziono 5 padłych dzików z wirusem ASF. Zarażonych zwierząt może być więcej.
Padłe dziki znaleziono w Gminie Biała Piska. To kolejne przypadki wirusa ASF w naszym powiecie.
O ryzyku rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików informowaliśmy w styczniu ubiegłego roku, wówczas padłe zwierzę znaleziono niedaleko Szwejkówka w Gminie Orzysz. Po tym zdarzeniu sprawa nieco przycichła, choć w województwie warmińsko-mazurskim nadal pojawiały się przypadki wirusa. We wspomnianym okresie odnotowano aż 392 przypadki dzików z ASF.

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piszu potwierdza informacje o kolejnych padłych osobnikach.
Na terenie bagiennym w okolicach Monet znaleziono 5 dzików i to w czterech lokalizacjach, co świadczyć może o tym, że osobników zarażonych jest więcej - mówi Dorota Jórzak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piszu - Wprawdzie materiał wysłany do laboratorium jest jeszcze w trakcie badań, to zmiany wewnętrzne u zwierząt - przekrwione nerki, zły stan śledziony - wskazują jednoznacznie na wystąpienie wirusa u tych osobników.
Nosicielem wirusa ASF jest dzik, chorują świniowate. Wirus może dostać się do chlewni poprzez wektor czyli osobnika, który nie choruje, ale przenosi wirusa - ptaki, szczury, muchy, zwierzęta domowe.

W Powiecie Piskim mamy 13 hodowców trzody chlewnej, w tym czterech prowadzących duże fermy trzody. Hodowcy ci zostali poinstruowani jak postępować, by zabezpieczać swój inwentarz przed zarażeniem wirusem już podczas pierwszego przypadku wystąpienia ASF. Sprawa wygląda jednak rozwojowo i na tyle poważnie, by podjąć interwencję kryzysową.
Napływają do nas zgłoszenia o kolejnych znalezionych dzikach - kontynuuje Powiatowy Lekarz Weterynarii - każde traktujemy indywidualnie, każde badamy. W związku z powagą sytuacji i realnym zagrożeniem dla trzody chlewnej zwołany zostanie sztab kryzysowy. Termin spotkania planujemy na 29 stycznia w Białej Piskiej.
Na spotkanie zaproszeni zostaną przedstawiciele władz, służ mundurowych w tym również wojskowych z Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Bemowie Piskim, komendanci komisariatów policji, sołtysi z gminy Biała Piska, gospodarze i to także ci, którzy nie hodują trzody, a uprawiają zboża. Dziki chętnie bowiem udają się na tereny blisko gospodarstw - pola po uprawie kukurydzy należą do ulubionych lokalizacji.

Obszar planowanego odstrzału skoordynowanego przebiega przez część województw, tj. województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie. Obejmuje w sumie około 320 obwodów łowieckich.

Kwestia eliminowania potencjalnie zagrożonych osobników, to oddzielny temat do dyskusji, podejmowany już w mediach ogólnopolskich. Niemniej jednak w sprawie tych konkretnych przypadków ośrodków wystąpienia ASF, Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat. Dotyczy on znowelizowanego podejścia do kontroli i zwalczania ASF u dzików. W treści czytamy, że w związku z wystąpieniem przypadków wirusa, nie powinno się organizować polowań zbiorowych, a tzw. ciche - czyli indywidualne, pozwalające na pojedyncze przypadki odstrzeleń. Polowania zbiorowe niosą za sobą ryzyko przepędzania zarażonych gatunków w nowe miejsca i w związku z tym istnieje ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

Każdy przypadek znalezienia padłych zwierząt należy zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piszu pod nr tel. 87 423 27 53.

Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt