Burmistrz Białej Piskiej Beata Sokołowska podczas otwartego spotkania z mieszkańcami gminy rozmawiała na temat pierwszoplanowych inwestycji. Wśród nich wymieniane były - modernizacja zaplecza stadionu, rewitalizacja centrum Białej Piskiej oraz modernizacja wieży ciśnień.
Spotkanie miało charakter raczej konsultacji społecznych niż prezentacji stanowiska burmistrza. Na spotkaniu poruszono zasadniczo tematy trzech inwestycji - budowy zaplecza stadionu miejskiego w Białej Piskiej, modernizacji wieży ciśnień i rewitalizacji centrum miasta.
Budowa zaplecza stadionu wydaje się priorytetową, w świetle sukcesów, jakie odnosi drużyna piłkarska z Białej Piskiej. Gmina pracuje nad tym, w jaki sposób maksymalnie i odpowiednio wykorzystać budynek. Tak, by służył nie tylko zawodnikom, ale i innym mieszkańcom.
Modernizacja obiektu Stadionu Miejskiego w Białej Piskiej – budowa budynku zaplecza. Wizualizacja.
Temat numer dwa spotkania - rewitalizacja miasta spotkał się z dość chłodnym przyjęciem przez mieszkańców. Inwestycja jest zadaniem wielu, kompletnie nieprzemyślana.
Bezzasadne byłoby wydawanie pieniędzy w poprzednich latach na położenie chodników w centrum naszego miasta, gdyby teraz trzeba je było usuwać - mówili obecni na spotkaniu - Ich stan jest nienaganny.
Burmistrz miasta była zgodna z mieszkańcami, dodała jednak, że istniejący projekt można po części wykorzystać, aby wcielić w życie przedstawioną tam koncepcję zazielenienia.
Mieszkańcy są przeciwni rewitalizacji centrum miasta
Największe emocje wzbudził jednak temat modernizacji wieży ciśnień.
To wizytówka naszego miasta, atrakcja turystyczna - mówili mieszkańcy - z tej inwestycji nie należy rezygnować.
Stan techniczny wpisanego do rejestru zabytków obiektu jest zły. Koszt ratowania dziedzictwa kulturowego miasta oszacowano na 1 mln 172 tys. zł. Na dofinansowanie w kwocie 500 tys. złotych miasto może liczyć z Unii Europejskiej, ale dalej pozostaje ogromna kwota ponad 671 tys. złotych, którą musiałby pokryć budżet gminy Biała Piska. Czy miasto stać na inwestycję? I najważniejsze, czy będzie potrafiło wykorzystać zmodernizowany obiekt do celów turystycznych. Czy uda się na tym zarobić?
Wizualizacja wieży w Białej Piskiej
Rewitalizacja wieży ciśnień to projekt unijny, a rezygnacja z tego typu projektów nie jest prostą sprawą. Gdybyśmy zrezygnowali, to pokłosiem naszym decyzji byłoby postrzeganie naszej gminy jako partnera niewiarygodnego w kontekście innych, przyszłych projektów – argumentowała Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej. Modernizacja wieży tak, ale priorytetem będzie również opracowanie strategii umiejętnego wykorzystania obiektu.
Z tematem rewitalizacji wieży ciśnień mieliśmy do czynienia parę lat temu w Piszu. Doświadczenie piszan i uwagi jakie mają odnośnie inwestycji mogą wydać się użyteczne podczas opracowywania pomysłów na zagospodarowanie i wykorzystanie obiektu w Białej Piskiej.