177 tys. zł z planowanej kwoty 250 tys. zł zebrali dotychczas mieszkańcy naszego powiatu, województwa oraz ci, którym los chorej na nowotwór mózgu Agnieszki z Białej Piskiej nie jest obojętny.
Od miesiąca placówki edukacyjne, kulturalne, władze miast organizują imprezy charytatatywne, z których kwota wrzucana jest do symbolicznej puszki z napisem - na leczenie Agnieszki. Osoby prywatne dorzucają pieniądze z licytacji przedmiotów oddanych na aukcję.
W miniony weekend swoją empatię wyrazili mieszkańcy Białej Piskiej podczas Festynu Rodzinnego Ratunek dla Agnieszki. Przygotowano szereg atrakcji zarówno dla młodych, jak i starszych uczestników.
Na parkiecie szalały zumbowiczki, pod okiem Natalii Kucisz z Pisza. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Piskiej uczyli jak udzielać pierwszej pomocy, a żołnierze z 15. Batalionu Saperów w Orzyszu pokazali, jak obronić się przed napastnikiem.
Najmłodsi mogli przymierzyć umundurowanie i wsiąść do wozów policjantów z Komisariatu Policji w Białej Piskiej i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Piskiej. Animatorzy zapraszali dzieci na wodne tatuaże, pokazy szczudlarskie czy balonowe inspiracje.
Swoje stoiska miały Koło Gospodyń Wiejskich „Drygalanki” w Drygał, Sołectwo Liski, Zespół Szkół nr 1 w Białej Piskiej i Przedszkole Miejskie w Białej Piskiej, na których można było kupić przepyszne słodkości. Dodatkowo w Kole Gospodyń Wiejskich „Drygalanki” z Drygał i w Sołectwie Liski na sprzedaż wystawiono własnoręcznie robione ozdoby wielkanocne.
Na scenie wystąpili Mateusz Szkraba, Łukasz Salik, Majkel, Vista, Americanos i Magnat
oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego w Białej Piskiej.
Zaangażowanie mieszkańców Białej Piskiej przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Uroki mniejszych miasta, takie jak nasze, mają to do siebie, że ich mieszkańcy w szybkim tempie umieją się organizować, a sprawa, który dotyczy jednej osoby, tak naprawdę dotyczy wszystkich.– mówi Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej. Kiedy dowiedzieliśmy się, że pani Agnieszka zachorowała to wiedzieliśmy, że musimy pomóc. Bez dwóch zdań, choćby nie wiem co. Setki wykonanych telefonów, tyle samo odebranych plus wielkie zaangażowanie mieszkańców gminy Biała Piska przełożyło się na zebraną kwotę.
Jednym z ważniejszych punktów programu były licytacje - Mieszkańcy Białej Piskiej byli niezwykle hojni, bo m.in. koszulki licytowano nawet po 400 złotych. Rekord pobił sam gość specjalny Daniel „Rutek” Rutkowski – zapaśnik, ośmiokrotny medalista Mistrzostw Świata, profesjonalny zawodnika MMA, który wpłacił 1100 złotych. Zebrano 18 184,22 zł
Organizatorami festynu byli Komitet Społeczny Braterstwo Saperów, Urząd Miejski w Białej Piskiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej i Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej. Patronat honorowy nad festynem objęła Burmistrz Białej Piskiej.