REKLAMA
Data dodania: 01.04.2019
Czy mieszkańcy wsi powiedzą tak dla planowanych zmian?
Maldanin i Snopki dzielnicami Pisza. Będzie referendum w sprawie przyłączenia
Plany poszerzenia granic administracyjnych miasta Pisza już na finiszu. Za kilka tygodni odbędzie się referendum, czy wsie Maldanin i Snopki będą włączone do miasta, czy pozostaną dalej miejscowościami gminy.

Aktualizacja 02.04.2019
Artykuł ten jest Prima - Aprilisowym żartem. Czytelnicy Piszanina w znacznej większości nie dali się oszukać, choć wielu z nich potraktowało informację jako prawdopodobną. Rzeczywiście lokalizacja wspomnianych wsi jest tak bliska granic miasta, że pomysł na ich wcielenie mógłby być prawdziwy. Ale nie jest. Przynajmniej na razie.

Kilka miesięcy temu zrodził się pomysł włączenia przyległych do miasta wsi - Maldanina i Snopek, które stałyby się odtąd osiedlami Pisza. Argumentami za wcieleniem w życie tego planu są niemalże natychmiastowe korzyści zarówno dla władz Pisza, jak i mieszkańców wcielonych wsi.
Zyskiem dla miasta jest fakt, że przyłączając obszary wiejskie, staje się po prostu większe, a to przyciąga inwestorów - mówi pracownik Wydziału Inwestycji UMiG w Piszu.
Gmina Pisz jest największą obszarowo gminą w Polsce. Jej powierzchnia wynosi ponad 600 km², niestety powierzchnia samego miasta to zaledwie 10 km². To może być problematyczne w przypadku ubiegania się o środki unijne, o rozszerzanie strefy ekonomicznej, itp. Każde zatem poszerzenie obszaru miasta wpłynie korzystnie na jego funkcjonowanie. Pisz potrzebuje inwestorów, potrzebuje nowych miejsc pracy i wydaje się zasadnym takie właśnie działanie, ale czy będzie ono zyskowne dla samych zainteresowanych?
W momencie przyłączenia wsi do granic miasta wartość gruntów rośnie, praktycznie do poziomu wartości gruntów w mieście - kontynuuje pracownik Wydziału Inwestycji.
Powierzchnia miasta jest zbyt mała, aby realizować plany inwestycyjne. Tereny najbliżej położonych wsi mogą zostać włączone w granice Pisza, dając miastu nowe szanse na rozwój gospodarczy.

Jak wyglądać będzie w praktyce poszerzanie Pisza?

Najpierw zorganizowane będzie referendum, czy mieszkańcy Maldanina i Snopek w ogóle chcą takiej zmiany. Głosowanie może odbyć się również poprzez złożenie podpisu na sporządzonej liście popierających inicjatywę przyłączenia wsi do granic miasta. I właśnie ta druga wersja wyrażania opinii ma zostać zastosowana. Jeśli większość będzie za, wówczas sołtys złoży wniosek do burmistrza o wyrażeniu chęci przyłączenia wsi do granic miasta Pisz. Następnie burmistrz w porozumieniu z radą miasta, akceptuje lub nie tę inicjatywę.

Tu sytuację mamy nieco odwrotną, bo inicjatywa wyszła od radnych, więc wiadomo, że gdy mieszkańcy zdecydują się już poprzeć ją, reszta będzie formalnością.

Granice poszerzenia Pisza

Czy mieszkańcy będą za? Czy przeciw?
Ja pierwsze słyszę o takim pomyśle - mówi pani Krystyna z Maldanina - to jakiś żart? Po co zmieniać. Nie po to wyprowadzałam się z rodziną na wieś by mieszkać w mieście. To bez sensu.
Zdanie mieszkanki Maldanina popiera pan Henryk ze Snopek - Bzdury jakieś - bo zachciało się inwestorów nowych, co to zmieni, że takie Snopki przyłączą do Pisza. Już widzę tych inwestorów. Bajki jakieś.
Popierających pomysł też nietrudno znaleźć.
Jestem jak najbardziej za - mówi pani Marianna z Maldanina. Nasza wieś leży tak blisko, że naturalnym jest wcześniejsze czy późniejsze wcielenie jej w granice administracyjne miasta.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za poszerzeniem Pisza jest objęcie części jeziora w granicę miasta. Przejęcie administracji nad tą częścią jeziora znacznie polepszy walory turystyczne i inwestycyjne naszego miasta.

Przeciwnicy i zwolennicy wyrażą swoją opinię już w ciągu najbliższego miesiąca. Godzić zwaśnione strony będzie miasto, które w przypadku przychylnej dlań decyzji przeznaczyć ma na integrację z nowymi mieszkańcami około 30 tysięcy złotych.
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt