W 1994 roku Polska przystąpiła do międynarodowej akcji "Sprzątania Świata". Mimo że od tego czasu upłynęło ponad 10 lat, każdego roku z niemniejszym entuzjazmem do sprzątania stają miliony uczestników, a efektem akcji są tysiące ton zebranych śmieci i odzyskanych surowców wtórnych. Akcja "Clean Up the World" inspiruje do działania lokalne społeczności i ich reprezentantów, w skutek czego znikają dzikie wysypiska śmieci, jak grzyby po deszczu pojawiają się kontenery do segregacji odpadów, a znaczenie słów "recykling",czy "utylizacja" znają nawet dzieci.
Za sprawą tego typu przedsięwzięć coraz więcej osób zaczyna dbać o najbliższe otoczenie, największe zaangażowanie przejawiają chyba jednak najmłodsi. To właśnie oni mają w kwestii ochrony środowiska naturalnego głęboką wiedzę i dużo chęci, której często brakuje dorosłym. Wystarczą rękawice i worki na śmieci, by stawić czoła wszelkim nieczystościom miejskim.
Trzeci weekend września (16-18.09) to termin światowej Akcji "Sprzątania Świata", hasło tegorocznej kampanii brzmi "Wszystkie kolory recyklingu". W dniu dzisiejszym, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych,na ulicach, placach, skwerach i parkach, a przede wszystkim szkolnych boiskach pojawiły się dzieci i młodzież, gotowe na to, by stawić czoła wszelkim odpadom komunalnym. Nad ich bezpieczeństwem czuwają nauczyciele, na których barkach spoczywa codzienny trud kształtowania ekologicznej świadomości.
Czy rekord ubiegłorocznych działań - ponad 1,3 mln uczestników i 2,3 tys. uprzątniętych dzikich składowisk w Polsce zostanie pobity? Fundacja "Nasza Ziemia", organizator akcji, liczy na to, że tak, choć tak naprawdę nie o ilość chodzi, a o to, by wyrobić ekologiczny styl życia. Zmiana świadomości wszystkich wymaga wprawdzie kolejnych 10 lat i wielu działań w ciągu roku, a co za tym idzie, pieniędzy na ich popularyzację, ale warto. Można również na własną rękę zadbać o Matkę Naturę. Wystarczy kupować produkty ekologiczne,a śmieci wyrzucać do kosza.
Wykażmy się inicjatywą i w najbliższy weekend zaptotestujmy przeciw zaśmiecaniu środowiska. W jaki sposób? Najlepiej pracą społeczną nad jego oczyszczeniem.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze