KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 30.04.2021
Policyjni wodniacy gotowi do sezonu
Warmińsko –mazurscy policjanci będą patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych oraz radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.
W tym roku służbę na wodzie i terenach przywodnych pełnić będzie 56 policyjnych wodniaków. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu funkcjonariusze są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Dodatkowo policyjni wodniacy systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia praktyczne, których celem jest doskonalenie i podniesienie umiejętności i bezpieczeństwa działań podejmowanych w trakcie służby oraz w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych.

Policjanci mają do dyspozycji 32 łodzie motorowe, a na brzegu radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodnego - rzutki ratunkowe, pasy ratownicze, boje ratownicze, liny asekuracyjne, kamizelki ratownicze oraz kamizelki asekuracyjne z rzutką ratowniczą.

W 2020 roku w akwenach Warmii i Mazur utonęły 32 osoby. Jak wskazują policyjne ustalenia, część ofiar utonięć to osoby, które zanim znalazły się w wodzie piły alkohol. Funkcjonariusze przy każdej możliwej okazji przypominają o tym, by korzystając z uroków kąpieli w jeziorach, być bezwzględnie trzeźwym. Każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Nie zależy to jedynie od wieku, płci, masy ciała, czy zmęczenia – zależy również od temperatury powietrza.
  • Należy też pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym.
  • Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
  • Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.

Podczas tegorocznej majówki akweny powiatu piskiego będą patrolowane również przez członków Stowarzyszenia Podwodnik Szkoły Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych działającego w Strzelnikach, w gminie Orzysz.


Współpraca między piską policją a stowarzyszeniem została nawiązana w 2020r, tuż przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu, Komendant Powiatowy Policji w Piszu, mł. insp. Marcin Kubas spotkał się z Prezesem Zarządu, Zbigniewem Skopińskim, by ustalić tegoroczne zasady współpracy w kwestii bezpieczeństwa nad wodą.
W praktyce oznacza to udział ratowników PODWODNIKA oraz wykorzystanie ich profesjonalnego sprzętu w prowadzonych przez policję działaniach ratowniczych i poszukiwawczych, wspólne prowadzenie działań edukacyjnych i szkoleń, a także ćwiczeń z zakresu współpracy w trakcie prowadzonych akcji. Wzorem ubiegłego roku organizowane będą także wspólne patrole wodne składające się z policjantów i ratowników.- informuje nadkom. Anna Szypczyńska, oficer prasowy KPP w Piszu.
W minionym roku już pierwsza taka wspólna służba okazała się niezwykle efektowna. Na jeziorze Orzysz patrol uratował życie czterem turystom, którzy wypadli z łódki do jeziora. Żaden z mężczyzn nie miał na sobie kamizelki asekuracyjnej. Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji nie doszło do tragedii.

Piscy policjanci w nadchodzącym sezonie letnim będą także współpracowali z Grupą Specjalną Płetwonurków RP z Olsztyna pod dowództwem pana Macieja Rokusa.

Źródło: KPP Pisz
Opinie i komentarze

Komentarze (1)

Gonić warszawke z Mazur.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt