KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 24.11.2005
Szukam rodziny
Szukam rodziny

Narodziny dziecka to najważniejsze wydarzenie w życiu rodziców. Wyczekiwany przez dziewięć miesięcy moment wspomina się całe życie, tym bardziej, gdy każdego dnia dostrzec można, jak owoc miłości gaworzy, raczkuje, stawia pierwsze kroki, uśmiecha się, wreszcie wypowiada dwa najpiękniejsze słowa: „mamo”, „tato”. Dla tej chwili warto żyć.

Niestety są rodziny, w których przyjście na świat potomka jest traktowane wyłącznie jako obowiązek. Rozwój malucha pośród ludzi obojętnych lub, co gorsza, nienawidzących jest utrudniony. Przyczyną braku miłości jest najczęściej alkohol i przemoc w rodzinie. Na szczęście w większości przypadków rodzicom-tyranom dzieci są odbierane i umieszczane w domach dziecka. Dalsze losy pokrzywdzonego przez los leżą w rękach ludzi dobrego serca.

O tym, że rodziny patologiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu, świadczy ilość przepełnionych domów dziecka, placówek w których najczęściej brak miejsca na uczucia i ciepło domowego ogniska. To dżungla, w której, aby przeżyć trzeba być bardziej sprytnym niż inni, przewidującym i absolutnie nie okazywać strachu. Sytuacja ta ma szansę ulec poprawie. W chwili obecnej domy dziecka poddawane są reorganizacji, by liczba podopiecznych nie przekraczała trzydziestu. Co stanie się z „nadwyżką” wychowanków? Pomysł jest taki, by znaleźć jak najwięcej rodzin zastępczych.

Wprawdzie w Piszu nie ma domu dziecka, ale mimo tego problem patologii istnieje, dlatego też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie rozpoczęło kampanię „Szukam rodziny”. „Pozyskaliśmy z Ministerstwa Polityki Społecznej środki na promocję kampanii, której nadrzędnym celem jest znalezienie rodzin zastępczych” – mówi Elwira Świetlicka, dyrektor PCPR w Piszu – „Chodzi nam przede wszystkim o to, by dzieci z rodzin patologicznych nie trafiały do instytucji, a pod dach osób, które pokażą im jak wyglądać powinno życie w normalnym domu”.

Na terenie powiatu Piskiego jest już 66 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 103 dzieci. 22 wciąż czeka na swoją szansę.

Jak zostać rodziną zastępczą?

Zainteresowane kampanią osoby powinny zgłosić się do PCPR, by pobrać wniosek o ustanowienie rodziny zastępczej, następnie kandydaci spodziewać się mogą wizyty pracowników Pomocy Społecznej, którzy przeprowadzą wywiad środowiskowy. To dopiero początek, aby przygotować osoby do roli rodziców zastępczych, na terenie PCPR przeprowadzane są 40-godzinne warsztaty. „Informujemy przyszłych opiekunów m. in. o prawach rodzin zastępczych, potrzebach dziecka, problemach, z którymi mogą borykać się podczas wychowywania. Trenerzy zadają rodzinom szereg pytań i na tej podstawie wystawiają opinię, czy nadają się, czy nie do roli opiekuna” - mówi Beata Polkowska, pracownik socjalny PCPR. – „Jeżeli ocena jest pozytywna, otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne do stanowienia rodziny zastępczej. Ów wniosek trafia do sądu. Spośród przeszkolonych rodzin wybierani są najodpowiedniejsze dla danego dziecka opiekunowie”.

Predyspozycje rodzin zastępczych

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim pod warunkiem, że stan jej zdrowia, wiek oraz warunki mieszkaniowe pozwolą na opiekę nad dzieckiem. „Poszukiwane są osoby, które czują potrzebę niesienia pomocy, mają czas i chęć, by uczynić dziecko szczęśliwe” – mówi dyrektor PCPR.

Środki finansowe dla rodzin zastępczych

Wszystkie rodziny zastępcze otrzymują na każde dziecko comiesięczną pomoc finansową. Pomoc zależy od wieku dziecka i jego sprawności psychofizycznej.

  • na zdrowe dziecko do 7 lat rodzina zastępcza otrzymuje 972,60 zł
  • na zdrowe dziecko w wieku 7-18 lat – 648,40 zł
  • na dziecko niepełnosprawne do 7 lat – 1296,80 zł
  • na dziecko niepełnosprawne w wieku 7-18 lat – 972,60 zł
  • na dziecko w wieku 7-18 lat, umieszczone w rodzinie zastępczej na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 roku o postępowaniu w sprawach nieletnich – 972,60 zł
  • na dziecko niepełnosprawne w wieku 7-18 lat, umieszczone w rodzinie zastępczej na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 roku o postępowaniu w sprawach nieletnich – 1296,80 zł

Rodzina zawodowa

Rodzina zawodowa – to rodzina, która podejmuje się opieki nad co najmniej trojgiem dzieci. Dla tych rodzin, oprócz comiesięcznej pomocy finansowej, wypłacane jest wynagrodzenie w formie pensji dla jednego z opiekunów (900 zł brutto w przypadku trojga dzieci).

Promocja kampanii

„Chcielibyśmy dotrzeć z tą kampanią do jak największej liczby osób. Nagłaśniamy sprawę w mediach, organizujemy spotkania z rodzicami, rozdajemy ulotki, rozwieszamy plakaty. – mówi dalej Elwira Świetlicka - Zdjęcie promujące kampanię przykuwa wprawdzie wzrok każdego, na łzy malucha nikt nie pozostaje obojętny, jednak należy pamiętać, że na pomoc czekają nie tylko śliczne kilkumiesięczne dzieci, w przeważającej części są to nastolatki, doświadczone przez życie bardziej niż my-dorośli. Ich niestety nie widać na plakacie”.

M.S.


Kontakt dla osób nieobojętnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Piaskowa 2
tel. 4242571 lub 4241138
e-mail:
pcpr@powiat.pisz.pl


Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt