6 kwietnia w sali gimnastycznej SP1 w Piszu odbyło się spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy przebywających w Gminie Pisz.
I całe spotkanie miało charakter instruktażowy - co zrobić, gdy... . Ukraińcy zostali zapoznani z procedurami urzędowymi, wyjaśniano im zawiłe kwestie dokumentacyjne, mogli również uzyskać niezbędne informacje na temat nadania numeru PESEL, świadczeń rodzinnych, ubezpieczeniowych, edukacji dzieci w szkołach, przedstawiono im możliwości zatrudnienia, czy wreszcie możliwości aktywnego lub kulturalnego spędzenia czasu.Będziemy pomagać, dopóki będziecie potrzebować naszej pomocy- zadeklarował na początku spotkania Andrzej Nowicki, Starosta Powiatu Piskiego.
Chciałabym gorąco podziękować za pomoc, jaką okazali nam piszanie - mówiła przebywająca w naszym mieście Jewgienia Antoniuk, Naczelnik Wydziału Kultury z Irpienia - Ta sytuacja pokazała nam, kto jest naszym bratem, na kogo możemy liczyć. Wy pokazaliście,że macie ogromne serca.
Zapytani o trudności, jakie napotkali w życiu codziennym, Ukraińcy opowiadali o potrzebie zajęć języka polskiego, bo choć nasze języki mają wspólne korzenie słowiańskie, to komunikacja jest utrudniona. Mówili również o edukacji szkolnej swoich dzieci.Dobrze Was widzieć całych i zdrowych. Nie mogę powiedzieć jednak, że witam Was z przyjemnością, bo spotkania tego nikt nam nie planował, nikt nie pytał o to, czy z dnia na dzień chcemy porzucić wszystko, co dla nas ważne. Cieszmy się jednak tym, że znaleźliśmy pomoc naszych braci-Polaków, cieszmy się, że jesteśmy zdrowi. Nasza normalność kiedyś powróci.
Dzieci najdotkliwiej odczują tę zmianę - mówi Galina Hrol, mama trójki dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej i średniej w Piszu - z dnia na dzień porzuciły dawnych kolegów, przyjaźnie... polski system edukacji różni się od ukraińskiego, przedmioty kształcenia mają inne poziomy, co nie sprzyja nauce, no i oczywiście bariera językowa - największa przeszkoda w procesie edukacji. Nauka w klasie z polskimi kolegami, to oczywiście doskonała lekcja socjalizacji, lecz powiedzmy uczciwie, nauki w sensie dosłownym, jest mało. Angielski i matematyka - to przedmioty, które są w stanie przyswoić, mimo różnicy językowej, pozostałe... no cóż.. Póki co, nasze dzieci dodatkowo, a niektóre wyłącznie, korzystają z lekcji ukraińskich on-line.
Kwestia, której nie podjęto na tym spotkaniu, a jedna z ważniejszych, to kwestia opieki medycznej. Do jakiego lekarza udać się, gdy zdrowie szwankuje? Czy należy mieć swojego lekarza rodzinnego, czy iść do lekarza rodzinnego rodziny goszczącej?Boją się iść do szkoły, wstydzą, że nie mówią i nie rozumieją języka polskiego- mówi pani Nadia - postanowiłam oszczędzić im stresu i na razie uczą się w domu na komputerze.
W przypadku chorych dzieci należy przede wszystkim wybierać lekarza POZ ze specjalizacją w pediatrii. Do lekarzy specjalistów, poza ginekologiem i psychiatrą, można się udać dopiero po otrzymaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Już wkrótce do grona piskich lekarzy dołączy pani ginekolog z Ukrainy, która ma rozpocząć pracę w Szpitalu Powiatowym w Piszu (wspomniał o tym Starosta Piski).W sytuacji pogorszenia zdrowia lub zagrożenia życia, każdy lekarz podstawowej opieki medycznej (tj. lekarz rodzinny) ma obowiązek przyjąć obywatela Ukrainy, na ogólnych zasadach, na jakich przyjmuje się pacjentów w Polsce - wyjaśnia poproszona przez nas o komentarz w tej sprawie, Ludmiła Michałowska, prezes Stowarzyszenia Zdrowie w Piszu - Przy czym obywatele Ukrainy nie składają deklaracji u lekarza POZ, co skutkuje tym, że w przypadku ponownej choroby nie muszą kierować się do tego samego lekarza.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz