KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 02.06.2022
Potrafią rzeczy trudne czynić łatwymi
Jubileusz 45-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach
1 czerwca odbyła się uroczystość jubileuszowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach.
Historia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego sięga roku 1977r. wówczas niedaleko Sejn powstał Państwowy Zakład Wychowawczy przeznaczony dla chłopców upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W 1983 r. po likwidacji Państwowego Domu Dziecka w łupkach przeniesiony pod Pisz i rok później przemianowany na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Obecnie w ośrodku działają Szkoła Podstawowa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, Szkoła Podstawowa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,Szkoła Przysposabiająca do Pracy - trzyletnia szkoła po szkole podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, w wieku do 24 lat oraz Internat.


1 czerwca 2022r. obchodzono jubileusz powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach.
Nasza historia ma już 45 lat a na przestrzeni tych lat najważniejszy dla nas jest uczeń. Wszystko, co robimy, robimy właśnie dla dobra ucznia - rozpoczęła dyrektor SOSW w Łupkach Justyna Siemion. - Jestem dumna, że razem z uczniami, rodzicami, nauczycielami, pracownikami szkoły tworzymy taką wspaniałą społeczność i że zawsze możemy na nich liczyć. Pamiętajcie, że to Wy Jesteście POWODEM.

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Jerzy Małecki, Marek Nowacki - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Dariusz Jurczykowski - Dyrektor Delegatury KO w Ełku, Starostowie - Andrzej Nowicki, Marek Wysocki, Waldemar Brenda, przedstawiciele samorządowców, instytucji, wojska oraz sponsorzy wspierający SOSW w Łupkach.


Nie zabrakło dawnych pracowników placówki, w tym pierwszego dyrektora Jerzego Mieczkowskiego, który przedstawił zgromadzonym historię tego miejsca.
Dzieje były burzliwe, a ośrodek przeszedł trudną drogę - rozpoczął dyrektor - W 1985 roku, tuż po remoncie wybucha w Ośrodku pożar, który niszczy majątek szkolny i mieszkających tam pracowników. Decyzją władz kuratorium na czas odbudowy zostaje zawieszona statutowa działalność placówki, a wychowanków przenosi się do Pogotowia Opiekuńczego i Ośrodka Wychowawczego w Suwałkach. Działalność statutową wznawia w 1990 roku.W roku 1994 powstaje sekcja Stowarzyszenia Sportowego Olimpiady Specjalne Polska, a w 1999 Ośrodek objęty zostaje patronatem Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego. Od września 2003 roku naukę w Ośrodku rozpoczynają dzieci i młodzież upośledzona umysłowo w stopniu lekkim.

W 2003 roku stanowisko Dyrektora SOSW w Łupkach obejmuje Ewa Elżbieta Ryzińska. W 2009 r. Ośrodkowi nadano imię dr. Władysława Klementowskiego. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i pracowników oraz wsparciu władz powiatu, ośrodek pozyskuje dotacje i przechodzi gruntowny remont. W roku 2021 zostaje zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu na Modernizacje roku i budowę XXI wieku. Znakomicie wyposażona baza służy nauce oraz rehabilitacji podopiecznych.
Gratuluję Wam wyboru tej placówki - zwrócił się do rodziców i uczniów Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Marek Nowacki - Wam nauczyciele tego, że potraficie rzeczy trudne czynić łatwymi, że wprowadzacie tych uczniów w świat wartości.

"Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwijać" - motto J. Korczaka przyświecało uroczystości jubileuszowej, a goście zabierający głos często odnosili się do wartości propagowanych przez szkołę.


Szkoła uczy, wychowuje... a jej uczniowie oprócz nabywania wiedzy i praktycznych umiejętności mają zdolności wokalne i taneczne, które prezentowali zgromadzonym gościom.




Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt