REKLAMA
Data dodania: 22.12.2005
Na Święta złóż życzenia!
Na Święta złóż życzenia!

Już za parę dni nastaną te najbardziej rodzinne święta w roku. Ze sklepowych wystaw i telewizyjnych reklam już od kilku tygodni spoglądają na nas Mikołaje, bałwanki, reniferki, a ulice i place toną w świetle choinkowych lampek. Jednak ma to niewiele wspólnego z Bożym Narodzeniem, zwanym przecież od wielu już lat Gwiazdką. Okres adwentu i 25 grudnia stracił na znaczeniu.

Najważniejsze tak naprawdę powinny być uczucia, a nie pośpiech w poszukiwaniu symetrycznej sztucznej choinki, najoryginalniejszych prezentów i najbardziej błyszczących świecidełek. Kartki ze świątecznymi życzeniami zastąpiły internetowe pocztówki, bądź lapidarne smsy.

A może być inaczej… Postarajmy się, choć raz w roku powrócić do tradycji.


Wigilia

Do podstawowych zwyczajów wigilijnych należy oczywiście wieczerza wigilijna, rozpoczynająca się wraz z pierwszą gwiazdką. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Następnie dzielenie sie opłatkiem, składanie sobie życzeń, potem modlitwy i niekiedy czytania Ewangelii. Stół tradycyjnie nakryty jest białym obrusem, z wiązką siana pod nim, co ma upamiętniać narodziny w stajence. Przy stole powinno znajdować się jedno puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Jest symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, natomiast dawniej dla ducha przodków. W tym dniu podajemy postne potrawy wigilijne, królują ryby, pierogi, barszcz, kutia itp. Warto wspomnieć, że obowiązek postu wigilijnego zniesiono w 1983 roku (w Polsce w 2003) - od tego czasu post jest jedynie zalecany.

Potrawy Wigilijne

Jak głosi tradycja na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych. W tym dniu na stole królują ryby (karp wigilijny, śledzie), potrawy z nasion (groch, mak), kapusta, grzyby, postny barszcz, kompot z suszu itp. Klasyczne potrawy wigilijne to barszcz z grzybami, uszkami lub pasztecikami (czasami żur lub zupa grzybowa), karp w galarecie, karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, śledzie w oliwie, kulebiak i kompot z suszonych owoców.


Prezenty

Nieodłącznym elementem kolacji wigilijnej jest obdarowywanie się prezentami, które w polskiej tradycji przynosi pod choinkę, w zależności od regionu: św. Mikołaj (centralna Polska), aniołek (Małopolska), Gwiazdor (Wielkopolska), dzieciątko (Górny Śląsk). Do tradycji należy również rodzinne śpiewanie kolęd. O północy w kościele odbywa się uroczysta msza zwana pasterką.

Boże Narodzenie Chrześcijańskie

Pierwsze informacja o święcie Bożego Narodzenia obchodzonego 25 grudnia pochodzi z roku 356 n.e. Wcześniej prawdopodobnie dzień narodzin Jezusa obchodzono 6 stycznia. 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę do pogańskiego święta słońca. Podobnie jak dzień, nieznany jest dokładny rok narodzin Jezusa, wiadomo już prawie na pewno, że rok 0 (zero) nie jest rokiem narodzin Chrystusa. Wiadomo, że wzmiankowany w Nowym Testamencie, król Herod zmarł w 4 roku p.n.e. toteż niektórzy badacze skłaniają się do przyjęcia tego roku jako roku narodzin Jezusa, inni natomiast podejrzewają, że Gwiazda Betlejemska towarzysząca narodzinom była kometą Haleya, widoczną w 12 roku p.n.e lub kometą opisaną także przez chińskich kronikarzy w 5 roku p.n.e.

W średniowieczu święto Bożego Narodzenia było świętem wesołym, obchodzonym niezwykle hucznie, dopiero w wieku XVII zaczęła się kształtować tradycja jaką znamy do dziś a więc święta radosnego ale też pełnego zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem.

Wyjątkowo zamiast opinii proponujemy zamieszczenie życzeń świtątecznych... rodzinie, sąsiadowi, koleżance, pani z kiosku, Krystynie z gazowni, politykom i przedsiębiorcom ..... Piszanie Piszanom!

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt