Zamknij

Najlepiej zacząć od przedszkola

00:00, 31.03.2006
Skomentuj

Trochę zabawy, trochę literek, mnóstwo kolegów i fajne panie... - tak charakteryzują zajęcia przedszkolne najmłodsi mieszkańcy Pisza. Jednak nie wszystkie dzieci mają okazję doświadczyć, co to znaczy być przedszkolakiem. Większość z nich dopiero w szkole nabywa umięjętności, które w przedszkolu mają już 3-latki.
 
przez fundację "Edukator" - mówi Jarosław Barański, dyrektor Zespołu Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli w Piszu - Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu po trzy godziny. Uczęszcza na nie łącznie 56 dzieci w wieku 3-5 lat. Wbrew naszym przewidywaniom nie było dużego zainteresowania wśród rodziców.
 
A szkoda, gdyż rola tej instytucji jest nieoceniona. Przedszkole wyrównuje szanse - mówi Katarzyna Muraszko, przedszkolanka z Przedszkola Miejskiego w Piszu - Dzieci obcują z rówieśnikami, uczą się podstawowych nawyków higienicznych, rozwijają wyobraźnię, bawią się i uczą. Od najmłodszych lat, w oparciu o nowatorską metodę Ireny Majchrzak, wprowadzamy przedszkolaki w świat pisma. Już 3-latki na podstawie swojego imienia poznają literki, umieją wskazać podobieństwa między literkami, a nawet przeczytać słowa. Rezultaty są takie, że opuszczające przedszkole 6-latki umieją czytać i pisać.
 
Nawet najbardziej kochająca babcia nie będzie w stanie w ten sposób zaopiekować się wnukiem, ale nie taka jest też jej rola. Wystarczy, by rozpieszczała swoje pociechy, resztę obowiązków należy przekazać przedszkolom. Jednak z różnych względów, to właśnie babcie pełnią najcześciej rolę przedszkolanek. W gminie Pisz jest aż 1200 dzieci w wieku przedszkolnym, tylko 30% uczęszcza do przedszkola. Dlaczego pozbawiać dzieci kontaktu z rówieśnikami? Jedni rodzice mówią, że nie stać ich na przedszkole, inni, że mają za daleko. Szansa na to, by zadowolić tych drugich jest bardzo realna.
 

MEiN chce, aby w roku szkolnym 2006/2007 do przedszkoli chodziło więcej dzieci. Już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs dla gmin zainteresowanych udziałem w programie upowszechniania edukacji przedszkolnej.
 

Rządowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty zakłada m.in. możliwość organizowania alternatywnych form wychowania przedszkolnego. Warunki i sposób ich organizowania określi rozporządzenie ministra edukacji. Aby zwiększyć skuteczność programu, rząd będzie wspierał nie tylko przedszkola gminne, ale także niepubliczne, prowadzone np. przez fundacje.
(1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%