REKLAMA
Data dodania: 25.04.2006
Gimnazjaliści w stresie
Gimnazjaliści w stresie
Znajomość lektur, pojęć i faktów, poprawność budowania wypowiedzi, ale przede wszystkim umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem będzie decydowała o tym, jak zakończy się tegoroczny egzamin gimnazjalistów.
 
Już jutro 483 uczniów ostatnich klas piskich gimnazjów przystąpi do kolejnej w swoim życiu, tak ważnej próby. Egzamin gimnazjalny jest bowiem już drugim, po sprawdzianie dla szóstoklasistów, egzaminem zewnętrznym, organizowanym nie przez szkoły, ale przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
 
26 kwietnia gimnazjaliści zmierzą sie z testem z przedmiotów humanistycznych. Obejmuje on język polski, historię, wiedzę o społeczeństwie, sztukę oraz ścieżki edukacyjne powiązane z tymi przedmiotami. Ten test sprawdzi w jakim stopniu uczeń opanował umiejętność czytania i rozumienia tekstów - literackich, publicystycznych, popularnonaukowych, źródłowych, aktów prawnych itp. Czy potrafi je interpretować, uwzględniając intencje nadawcy, odróżnić prawdę historyczną od fikcji. Oceniane też będzie tworzenie własnych tekstów.
 
Najtrudniej chyba napisać coś od siebie, wtedy wychodzą te przecinki, myślniki, które nie wiadomo gdzie stawiać – mówi Paulina, uczennica jednego z piskich gimnzjów – mniej problemów jest z odpowiedziami na pytania,... ale przecież uczyliśmy się tyle czasu, projektowaliśmy zaproszenia, pisaliśmy listy, więc jakoś to będzie... Całkiem nieźle poszło mi na egzaminie próbnym, chciałabym napisać podobnie.
 
Ja boję się, że zrobię dużo błędów ortograficznych – mówi Mateusz – na pewno lepiej mi pójdzie cześć matematyczna.
 
Do testu z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych gimnazjaliści przystąpią dzień później, 27 kwietnia. O wyniku z tej części sprawdzianu decydować bedzie między innymi umiejętność stosowania terminów, pojęć przyrodniczych, wyszukiwanie i stosowanie informacji, wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności przyczynowo-skutkowych.
 
Uczniowie do ostatniego dnia powtarzają materiał – mówi Ewa Kotlarska, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Piszu - W naszej szkole, do egzaminu przystąpi 150 gimnazjalistów. Na podstawie wyniku z egzaminu próbnego, można przypuszczać, że część humanistyczna wypadnie lepiej, choć oczywiście wszystko okaże się dopiero po sprawdzeniu prac.
 
Z każdej części egzaminu można uzyskać 50 punktów. Wynik będzie w połowie decydował o przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej, drugą połowę punktów można uzyskać za oceny ze świadectwa ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń nie przystąpi do niego z ważnych, zdrowotnych lub losowych powodów, będzie miał jeszcze jedną szansę - dodatkowy termin wyznaczono na 6 i 7 czerwca.
 
Egzamin potrwa 120 minut, uczniowie z dysfunkcjami będą pisać godzinę dłużej
 
Połamania piór!
Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt