Okres dojrzewania to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu nastolatka. Aby udowodnić swoją dorosłość często stara się imponować rówieśnikom – sięga po pierwszego papierosa, butelkę piwa, czy działkę narkotyku. Dym tytoniowy i zapach alkoholu łatwo wyczuć, gorzej rozpoznać, czy dziecko znajduje się pod wpływem narkotyków.
W tym roku ruszyła społeczna kampania Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii pod hasłem Szukaj porozumienia ze swoim dzieckiem. Akcja ta skierowana jest do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, aby zdobyli niezbędną wiedzę na temat współczesnych używek, by potrafili je rozpoznać u swoich dzieci i wiedzieli, jak w takich sytuacjach zachować się – mówi Urszula Zduńczyk Dyrektor OPiT w Piszu.
W ramach trwającej kampanii na ulicach miasta pojawiły się plakaty, w szkołach dostępne są materiały edukacyjne dla rodziców, w telewizji wyświetlane są spoty promujące akcję. W Ośrodku Profilaktyki i Terapii w Piszu działa Młodzieżowy Punkt Konsultacyji Terapii, w którym w każdą środę w godzinach od 15 do 17 udziela porad kierownik Ośrodka MONAR w Gaudynkach – Robert Oszczakiewicz.
Każdy rodzic najczęściej przekonany jest o tym, że jego dziecko nigdy nie miało kontaktu z narkotykiem. Tymczasem o tym, że problem narkomanii dotyka również nasze dzieci świadczy ubiegłoroczny raport – 60 odbytych konsultacji w MPKT i ponad 100 rozmów terapeutycznych, szereg porad telefonicznych. Coraz częściej trafiają do mnie osoby, które próbują przestać brać narkotyki i naprawić swoją życiową sytuację bez pomocy ośrodka terapeutycznego – mówi Robert Oszczakiewicz – Przychodzą tu zarówno rodzice zaniepokojeni tym, co dzieje się z ich dziećmi, jak też same dzieci, pogubione w swoim nałogu. Smutną prawdą jest fakt, ze już 14-latki mają problemy, najczęściej zaczyna sie z pozoru niewinnie – od palenia marihuany.
Pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Uważny rodzic jednak bez trudu zauważyć powinien nagłe zmiany nastroju, nadmierny apetyt bądź jego brak, izolowanie się od otoczenia, kłamstwa, przekrwione oczy, zweżone lub rozszerzone żrenice, gadatliwość, rozdrażnienie. W przypadku gdy mamy istotne podejrzenie, ze dziecko narkotyzuje się należy niezwłocznie z nim porozmawiać, bądź jeśli mamy obawy, że wywołamy tą rozmową odwrotny efekt, należy skonsultować sie z terapeutą.
Co kilka dni w dziale „Informacje z Policji” publikujemy wzmianki o ujęciu dealera, o próbach dystrybucji używek. Wiek osób trudniacych się tym zajęciem nie przekracza 18 lat. Kontakt z narkotykami stanowi realne niebezpieczeństwo i może się przydarzyć każdemu dziecku.
Gdzie szukać pomocy?
Antynarkotykowy telefon zaufania 0801199990
Narkomania – pomoc rodzinie pogotowie makowe 0801109696
Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu - Młodzieżowy Punkt Konsultacyji Terapii, środa 15.00-17.00
Komentarze