Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, tłumacz.Urodził się w 1911 roku w Szetejnach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004r. w Krakowie. Laureat nagrody Nobla i wielu innych prestiżowych
nagród literackich, Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa.
Jako powieściopisarz zdobył rozgłos powieścią ZDOBYCIE WŁADZY (1953), o instalowaniu władzy komunistycznej w Polsce, ale i on sam i jego czytelnicy cenią sobie szczególnie quasi-autobiograficzną DOLINĘ ISSY - obfitującą w filozoficzne podteksty opowieść o dorastaniu i utraconej niewinności. Osobiste wątki powracają silnie w twórczości eseistycznej, zarówno w ZNIEWOLONYM UMYŚLE, książce należącej do klasyki literatury traktującej o fenomenie totalitaryzmu, jak i w RODZINNEJ EUROPIE, ciągle jednej z najlepszych książek o przygodach "środkowoeuropejskiej" mentalności, czy w stanowiącej rodzaj intelektualnej i literackiej autobiografii ZIEMI ULRO. Te i następne książki, jak choćby ŚWIADECTWO POEZJI, czy ŻYCIE NA WYSPACH wprowadzają w samo sedno spraw, które dotyczą dziś życia i literatury.
Człowiek, który za sprawą swoich dzieł już za
życia stał się legendą, tym bardziej nie pozostał zapomniany po śmierci. Jego życie i twórczość prezentowane są podczas wielu organizowanych wykładów, prelekcji, czy zjazdów. Sylwetkę pisarza poznają już najmłodsi na lekcjach szkolnych, teraz będą mieli okazję poszerzyć wiadomości na temat poety.
Wczoraj w holu Urzędu Miejskiego w Piszu otwarto wystawę „Czesław Miłosz 1911-2004. Życie i dzieło”. Na ekspozycję składają się fotografie pisarza, opatrzone notą biograficzną, wycinki prasowe, obwoluty tomików poezji. Najcenniejszym wystawionym eksponatem jest nagroda Nobla (dyplom wraz z medalem), którą przyznano Miłoszowi w 1980 r.
Wystawę można oglądać codziennie aż do 15 października w godzinach pracy urzędu. Jej organizatorami są Instytut Czesława Miłosza i Urząd Miejski w Piszu.
Komentarze