Już od poniedziałku znikną wszelkie bariery architektoniczne w przychodni lekarskiej przy ulicy Sienkiewicza. Tego dnia zostaną oddane do użytku urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom
chorym - winda osobowa oraz podnośnik przyschodowy. Niepełnosprawni będą mogli korzystać z toalety dostosowanej do ich potrzeb.
Pomysł budowy windy oraz podnośnika w przychodni był rzucony pół roku temu – mówi Jacek Zarzecki, Starosta Piski – Prawdę mówiąc nikt nie wierzył w jego realizację. Jednak dzięki staraniom lekarzy podstawowej opieki medycznej i wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udało się pokonać architektoniczne bariery (…). Jestem przekonany, ze to nie jest ostatni projekt, który będzie wykonany w tej przychodni.
W czwartek odbyła się prezentacja nowego sprzętu. Pierwsi pacjenci skorzystali z możliwości łatwiejszej komunikacji. W obsłudze urządzeń pomagał personel przychodni. Każdy pacjent poruszający się na wózku inwalidzkim lub mający problemy z poruszaniem może podejść do okienka rejestracji i poprosić o klucz – mówi Marek Skarżyński, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Piszu - Pracownik wyjaśni, co zrobić, by uruchomić sprzęt. Jeżeli będzie potrzeba, by wyznaczyć osobę do obsługi podnośnika i widy, to zostanie ona wyznaczona. Czas pokaże, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.
Pacjenci z zadowoleniem patrzyli na zaistniałe zmiany. Do tej pory dla wielu z nich dotarcie na
pierwsze piętro stanowiło nie lada wyzwanie, bez pomocy osób trzecich wizyta u lekarza była niemożliwa. Teraz budynek przychodni spełnia wszelkie normy w zakresie przystosowania do potrzeb niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja" pragnie podziękować Dyrektorowi ZOZ panu Markowi Skarzyńskiemu, Staroście panu Jackowi Zarzeckiemu, Burmistrzowi panu Andrzejowi Szymborskiemu, wszystkim lekarzom którzy przyczynili się do tego by w przychodni zrobiono łazienkę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak również podnośnika i windy – mówi Krystyna Grusznis Prezes Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzeja" - Niewatpliwie jest to mały krok w skali potrzeb niepełnosprawnych, ale jak ważny by dotrzeć do lekarzy pierwszej pomocy, ortopedów, chirurgów.
Całkowita wartość inwestycji wynosi prawie 135 tys.zł. Dofinansowanie z PFRON – 101 tys.
Komentarze