Zimne ognie w hurtowych ilościach, fajerwerki oraz petardy to obowiązkowe wyposażenie dobrze przygotowanego do Sylwestra imprezowicza. Niestety, gadżety te są często dużo wcześniej wypróbowywane, wywołując przerażenie wśród naszych czworonożnych przyjaciół - huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy; stanowią ponadto również ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Chwila radości z rozbłyskującego fajerwerka zakończyć się może poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a także wysoką karą za ich użycie w niedozwolonym terminie.
Pamiętajmy, by korzystając z petard zachować szczególną ostrożność i rozsądek – mówi Lech Kalwejt, oficer prasowy KPP w Piszu - Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia.
Policja radzi, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami. Przede wszystkim należy kupować je w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. W przypaku, gdy zauważymy, że handlowcy oferują te produkty dzieciom, należy niezwłocznie poinformować policję. Fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe
Sztuczne ognie i petardy dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być podana data ważności produktu.
Do amatorskich pokazów należy używać wyłącznie fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II (klasa III jest przeznaczona do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych). Ważne jest, aby korzystając z petard i sztucznych pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, podczas użycia oddalić się od grupy osób i miejsc, w których mogą one spowodować pożar.
Wiele osób bagatelizuje, a często po prostu zapomina o tym, że odpalanie petard może doprowadzić do uszkodzenia ciała a nawet trwałego kalectwa. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą - mówi Lech Kalwejt - Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się. Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska. Najbezpieczniejsza odległością do odpalania petard jest co najmniej 10m.
Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego 31 grudnia i 1 stycznia są jedynymi dniami, w których można w miejscach publicznych używać petard. Po tym czasie za używanie petard możemy zapłacić nawet 500 złotych grzywny.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze