KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 17.01.2007
Niazapowiedziana wizyta
Niazapowiedziana wizyta

Bezrobocie, niepełnosprawność, samotność, starość...jest wiele przyczyn, które sprawiają, że cieżko znaleźć sens życia. Ludziom doświadczonym przez los brakuje chęci, wiary i choć to zabrzmi prozaicznie, również pieniędzy. Nie tyle na godne, ale na jakiekolwiek życie.

Na szczęście istnieją źródła pomocy, wśród których rolę najważniejszą pełni społeczeństwo poprzez ośrodki pomocy społecznej. Dzięki nim możliwe jest choćby dożywianie dzieci i młodzieży, pokrywanie wydatków na świadczenia zdrowotne, wreszcie udzielanie zasiłków okresowych, celowych czy stałych.

W roku 2006 ze świadczeń Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu skorzystało ogółem prawie 1800 rodzin. Rodziny te najczęściej odznaczają się zaburzeniem struktury w postaci nieustabilizowanych formalnie i społecznie związków, rozpadem pożycia małżeńskiego, częstymi zmianami partnerów. Niestety, bardzo czesto zdarza się, że w takich rodzinach występują również zjawiska patologiczne - przemoc i nadużywanie alkoholu. W żadnym wypadku nie powinno zdarzyć się jednak, że środki przeznaczane na pomoc rodzinie są wydatkowane na inny cel. Jeżeli tak jest, to należy sie tym szczególnie zainteresować i przedsięwziąć odpowiednie działania.
 
W lutym Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu planuje przeprowadzenie akcji, której celem będzie sprawdzenie środowisk swoich podopiecznych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wizyty będą niezapowiedziane, a pracownikowi opieki towarzyszyć będzie funkcjonariusz policji.

Chcemy w ten sposób skontrolować osoby, co do których mamy podejrzenie, że niewłaściwie wydają pieniądze, które od nas otrzymują - mówi Elwira Świetlicka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy społecznej w Piszu - Z drugiej strony zależy nam na tym, aby pracownicy socjalni jak najlepiej poznali tych, którym pomagają, i zdobyli wiedzę nie tylko na temat ich sytuacji materialnej, ale także przyjrzeli się relacjom, jakie panują w ich domach.

Akcja MGOPS ma zlokalizować te środowiska, które środki na zaspokojenie podstawowych potrzeb przeznaczają na alkohol. Towarzystwo policjanta jest o tyle wskazane, że zdarzały się sytuacje, gdy pracownicy MGOPS-u byli potraktowani niewłaściwie przez podopiecznych lub nie wpuszczeni do mieszkań.

Bać się zatem powinni ci, którzy urządzaja kilkudniowe libacje na rachunek podatników. Jeśli takie osoby zostaną przyłapane na gorącym uczynku, mogą zostać pozbawione dotychczasowych świadczeń. Prawdziwie potrzebujących jest przecież wielu i to do nich należy wyciągnąć pomocną dłoń nawet wtedy, gdy sami nie poproszą o pomoc.

Chcielibyśmy, aby informowano nas o wszelkich rodzinach, w których źle się dzieje, a nie są objęte opieką społeczną - mówi Kierownik MGOPS - Nie wszyscy bowiem potrafią przyznać sie do cieżkiej sytuacji życiowej, wyznać komukolwiek, że sobie nie radzą (...) Każdy z nas jest sąsiadem i dobrze byłoby, gdyby ta pomoc sąsiedzka zadziałała, choćby w postaci jakiegokolwiek sygnału do ośrodka pomocy społecznej. My dotrzemy do takich środowisk i postaramy się pomóc.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu,
ul. Wąglicka 1,
tel. 423 36 54

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt