Zainteresowane kampanią osoby powinny zgłosić się do PCPR, by pobrać wniosek o ustanowienie rodziny zastępczej, następnie kandydaci spodziewać się mogą wizyty pracowników Pomocy Społecznej, którzy przeprowadzą wywiad środowiskowy. To dopiero początek, aby przygotować osoby do roli rodziców zastępczych, na terenie PCPR przeprowadzane są 40-godzinne warsztaty. "Informujemy przyszłych opiekunów m. in. o prawach rodzin zastępczych, potrzebach dziecka, problemach, z którymi mogą borykać się podczas wychowywania. Trenerzy zadają rodzinom szereg pytań i na tej podstawie wystawiają opinię, czy nadają się, czy nie do roli opiekuna" - mówi Beata Polkowska, pracownik socjalny PCPR. - "Jeżeli ocena jest pozytywna, otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne do stanowienia rodziny zastępczej. Ów wniosek trafia do sądu. Spośród przeszkolonych rodzin wybierani są najodpowiedniejsze dla danego dziecka opiekunowie".
Predyspozycje rodzin zastępczych
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim pod warunkiem, że stan jej zdrowia, wiek oraz warunki mieszkaniowe pozwolą na opiekę nad dzieckiem. "Poszukiwane są osoby, które czują potrzebę niesienia pomocy, mają czas i chęć, by uczynić dziecko szczęśliwe" - mówi dyrektor PCPR.
Środki finansowe dla rodzin zastępczych
Wszystkie rodziny zastępcze otrzymują na każde dziecko comiesięczną pomoc finansową. Pomoc zależy od wieku dziecka i jego sprawności psychofizycznej.
Rodzina zawodowa
Rodzina zawodowa - to rodzina, która podejmuje się opieki nad co najmniej trojgiem dzieci. Dla tych rodzin, oprócz comiesięcznej pomocy finansowej, wypłacane jest wynagrodzenie w formie pensji dla jednego z opiekunów (900 zł brutto w przypadku trojga dzieci).
Promocja kampanii
"Chcielibyśmy dotrzeć z tą kampanią do jak największej liczby osób. Nagłaśniamy sprawę w mediach, organizujemy spotkania z rodzicami, rozdajemy ulotki, rozwieszamy plakaty. - mówi dalej Elwira Świetlicka - Zdjęcie promujące kampanię przykuwa wprawdzie wzrok każdego, na łzy malucha nikt nie pozostaje obojętny, jednak należy pamiętać, że na pomoc czekają nie tylko śliczne kilkumiesięczne dzieci, w przeważającej części są to nastolatki, doświadczone przez życie bardziej niż my-dorośli. Ich niestety nie widać na plakacie".
M.S.
Kontakt dla osób nieobojętnych
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Piaskowa 2
tel. 4242571 lub 4241138
e-mail: [email protected]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz