Pisz na wojnie przeciw sprzedaży papierosów niepełnoletnim. 11 września Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu przeprowadzi jednodniową akcję edukacyjno kontrolną przeciw sprzedaży nieletnim wyrobów tytoniowych
Pisz na wojnie przeciw sprzedaży papierosów niepełnoletnim. 11 września Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu przeprowadzi jednodniową akcję edukacyjno-kontrolną przeciw sprzedaży nieletnim wyrobów tytoniowych. Akcja zorganizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych i jest kulminacją XI edycji Programu STOP18. W Programie uczestniczy ponad 300 miejscowości z 16 województw, w tym 11 z warmińsko-mazurskiego a wydarzeniu towarzyszy debata ekspercka, dotycząca powszechnego w Polsce łamania zakazu sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim. W tym dniu sprzedawcy mogą spodziewać się wizyty policji.![]() |
Niepokojącym zjawiskiem jest kupowanie przez niepełnoletnich tytoniu luzem, który jest niżej opodatkowany, a dzięki temu tańszy od papierosów sprzedawanych w paczkach. Samodzielne przygotowanie 20 skrętów kosztuje gimnazjalistę około 1,30 zł (łącznie z kosztem bibułek). Dla porównania, najtańsza legalna paczka papierosów to wydatek około 5,75 złotych za paczkę.
|
Jak pokazują badania, aż w 73% punktach sprzedaży w Polsce młodzi ludzie bez problemu kupują papierosy - alarmuje Urszula Zduńczyk - dyrektor OPIT w Piszu. Dzieje się tak, mimo, że prawo od lat zabrania sprzedaży papierosów osobom do 18 roku życia, a sprzedawcom za złamanie zakazu grozi grzywna do 5000 złotych.
Powszechnym zjawiskiem jest brak troski sprzedawców o potwierdzenie pełnoletności młodej osoby proszącej o wyroby tytoniowe. Co gorsza, niemal co drugi z badanych sprzedawców (średnio 36%, ale aż 58% w grupie kioskarzy) uważa, że nie może kontrolować dokumentów młodo wyglądających klientów. Tymczasem od 2004 roku takie prawo ma.
11 września pracownicy Ośrodka Profilaktyki i Terapii oraz policjanci wzmożą aktywność w pobliżu punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych. Sprzedawcy otrzymają ulotki, przypominające o prawie do legitymowania młodo wyglądających osób oraz oznakowanie "STOP18! Nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych niepełnoletnim". Zorganizowane będą również szkolenia dla sprzedawców oraz lokalne badania poziomu przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim. Do szkół trafią ulotki dla rodziców "Jak uchronić swoje dziecko przed paleniem?".
Tegorocznym zadaniem pracowników Ośrodka Profilaktyki i Terapii oraz policjantów będzie wizyta w miejscach sprzedaży "podwyższonego ryzyka". Najczęściej są to małe placówki handlowe w okolicy szkół, gdzie często sprzedawcy świadomie łamią zasady handlu wyrobami tytoniowymi - mówi Urszula Zduńczyk z Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Piszu.
Trzy czwarte sprzedawców wyrobów tytoniowych łamie prawo, a statystyki od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie. Widzimy, że walka z dostępem niepełnoletnich do papierosów przez edukację sprzedawców to zbyt mało. Właściciele punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych, dystrybutorzy, producenci i nadzorujący rynek tytoniowy muszą wyciągnąć z tego wnioski, bo widać, że zakaz nie działa! - mówi Andrzej Godewski, Koordynator Programu STOP18!
![]() |
Naklejka, którą oznaczane są sklepy uczestniczące w Programie Odpowiedzialnej Sprzedaży
|
Czy udział 300 spośród niemal 2,5 tys. gmin w Polsce zmniejszy liczbę nieodpowiedzialnych sprzedawców w tym roku? Odpowiedzią będą wyniki badania metodą tajemniczy klient, które jesienią obejmie kilkadziesiąt miejscowości w całej Polsce.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz