Zamknij

Zagubione wioski Puszczy Piskiej Krzysztofa Worobca - lektura dla każdego Mazura

11:15, 14.06.2021
Skomentuj

Na spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Piskiej i Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" w piskim hotelu Joseph Conrad stawiło się duże grono miłośników historii. Wszystko za sprawą zapowiadanej od lat książki.

Dwutomowa publikacja "Zagubione wioski Puszczy Piskiej" to efekt wielu lat fascynacji Krzysztofa Worobca historią Mazur, których oblicze na terenie Puszczy Piskiej mocno zmieniła II wojna światowa - mówi Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. 
Kolonizacja Ziemi Piskiej rozpoczęła się w czasach krzyżackich. Na przestrzeni wieków, mimo trudnych warunków do życia, powstało w Puszczy Piskiej wiele miejscowości, których mieszkańcy trudnili się pracą w lesie czy pozyskiwaniem ryb. Tylko nad rzeką Pisą można odnaleźć śladu wielu siedlisk, które zostały wyludnione. Inne, jak choćby Wądołek, były związane z eksploatacją surowców.

Podczas spotkania Krzysztof Worobiec z pasją opowiadał o historii puszczańskich wiosek, zdradzając wiele ciekawych wątków dotyczących toczącego się w nich życia codziennego.


Autor podzielił się z zebranymi także informacjami dotyczącymi prac typowo redakcyjnych, polegających na wybraniu i opracowaniu treści do druku, np. starych map czy ilustracji.
Zbieranie materiałów nie było łatwym zadaniem, dlatego tak długo to trwało i tyle lat o tej książce się mówiło - przyznał podczas spotkania Krzysztof Worobiec. - Udało mi się dotrzeć do dokumentów czy wspomnień, które do tej pory nie były jeszcze publikowane. Tłumaczenie ich, łączenie z innymi materiałami źródłowymi było niczym układanie puzzli. Dzięki temu mamy dzisiaj naprawdę dobrze udokumentowaną historię wielu nieistniejących miejscowości.
Publikacja może być ważnym krokiem do upowszechnienia wiedzy o wydarzeniach w Puszczy Piskiej podczas i po drugiej wojny światowej w skali ogólnopolskiej, o procesach społecznych, które zaszły na Mazurach w XX wieku, dotykając wielu sfer życia.
Zagubione wioski Puszczy Piskiej stały się marką, ale lokalną -  przyznał Krzysztof Worobiec. - Zaczęło się od zainicjowanych przez nasze stowarzyszenie "Sadyba" międzynarodowych projektów, prac terenowych. Mamy tutaj piękne połączenie historii, krajobrazu i przyrody, możemy o tym ciekawie opowiadać. Powszechnienie znana jest historia wysiedlania wsi w Bieszczadach czy Beskidach. Warto mówić o tym, że miało to miejsce także w Puszczy Piskiej.
Głównym dystrybutorem książki w regionie jest Oberża pod Psem w Kadzidłowie.



Źródło: MZP
(1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Piski Turniej Tenisa Stołowego - zobacz film video

Mieszkańcy miasta od lat walczą o wyłączenie z ruchu pojazdów z ścisłego centrum miasta, czyli pl.Daszyńskiego. Mieszkańcy nie chcą mieć największego w województwie parkingu dla samochodów. Nie chcą mieć smrodu spalin , hałasu i zagrożenia dla bezpieczeństwa. Kiński od kwietnia wprowadził nową kadłubkowa organizację ograniczając ruch pojazdów na wschodniej stronie w zamian tworząc nowy parking od strony tego pałacu w budowie(?), spadku po Szymborskim. Od ponad roku mamy możliwość oceny nowego burmistrza i jego działań. Niestety ale nasze miasto po tragicznych okresie Szymborskiego wchodzi w równie tragiczny i beznadziejny dla mieszkańców czas Kińskiego. Minęło już prawie 1,5 roku jego rządów i ich jakość i dokonania możemy już oceniać. Rozgrzebane i niekończące się budowy- stadionu, PDK-u i placu zamkowego obciążają już jego konto niezależnie od winy Szymborskiego. Przyjęta i wprowadzona organizacja nowego ruchu na pl. Daszyńskiego jest jest jakimś kuriozum i naigrywaniem się przez Kińskiego z oczekiwań społecznych. Co nam burmistrz zaproponował NOWY PARKING W SAMYM CENTRUM MIASTA. Miał być odsłonięty widok na ratusz - jest przesłonięty samochodami. Miało być bezpieczniej- stało się jeszcze bardziej niebezpiecznie ponieważ nowy parking został utworzony w samym sercu naszego miasta na skrzyżowaniu najbardziej ruchliwych ulic miasta. Ten parking został utworzony, jak podał Andrzej Rumun w miejscu, które powinno być drogą przeciwpożarową. Aż strach wjeżdżać na most bo z parkingu chcą się włączyć do ruchu. To jest horror w tym miejscu. To co się dalej wyprawia w naszym mieście to jest dalej skrajna niekompetencja, ignorancja. Nic się w naszym mieście nie zmieniło. Nawet ulice nie są posprzątane po zimie.

Marian

10:14, 2025-05-29

Mazur Pisz na ostatniej prostej

Następna kolejka będzie kluczowym rozwiązaniem, która z drużyn zdobędzie awans. W zasadzie wynik w Wydminach będzie decydujący o awansie jednego z zespołów które noszą nazwę Mazur. Liczę, że będzie to jednak Mazur Pisz .

Andrzej

00:52, 2025-05-28

Mazur Pisz na ostatniej prostej

Super

👍

20:58, 2025-05-27

I tura wyborów prezydenckich w powiecie piskim

Nawet jakby PIS wystawił Toitoi to ten ciemnogród zagłosuje za nim. Tragedia

Haha

20:15, 2025-05-27

0%