Tegoroczna Noc Muzeów w Piszu była okazją do spotkania z lokalnym dziedzictwem – mazurskimi wierzeniami, pruskimi legendami i muzyką inspirowaną historią regionu. Mimo niesprzyjającej pogody wydarzenie zorganizowano we wspaniałej atmosferze.
Wieczór rozpoczął się na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej, gdzie dyrektor placówki, dr Aneta Karwowska, otworzyła wystawę czasową „W świecie mazurskich legend”. Uroczystości towarzyszył odgrywany przez przebranego pracownika muzeum Kłobuk – znany z ludowych podań duch opiekuńczy, który zgodnie ze swym charakterem psocił i symbolicznie przeszkadzał w rozpoczęciu wystawy, wywołując uśmiech wśród zgromadzonych.
Prezentowana ekspozycja zawierała ilustracje Roberta Marka Jurgi, nawiązujące do różnorodnych postaci i motywów legend Warmii i Mazur – nie tylko o Kłobuku, ale także o innych bohaterach regionalnych podań.
W kolejnej części wydarzenia, w Auli im. Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, dr Alicja Dobrosielska wygłosiła prelekcję poświęconą pruskim legendom i wierzeniom. Wspomniała m.in. o postaciach Miligedo, Bruteno i Widewuta – legendarnych władcach dawnych Prus – oraz o postaci Henryka Monte.
Wieczór zwieńczył koncert zespołu Echo Rodu, który zaprezentował muzykę opartą na dawnych instrumentach i stylistyce inspirowanej tradycją słowiańską. Połączenie historycznych dźwięków z nowoczesnym, transowym brzmieniem stworzyło spójną całość z tematyką całego wydarzenia.
W trakcie Nocy Muzeów obchodzono również Dzień Muzealnika. Z tej okazji życzenia pracownikom Muzeum Ziemi Piskiej złożył między innymi Burmistrz Pisza Dariusz Kiński.
Hania22:22, 20.05.2025
Bardzo trudny dla niektórych jest ten artykuł,bo jak kogoś opluć tu można?
Takim10:34, 21.05.2025
Oo jest nawet ex cichodajka z mopsu
Jasia21:59, 22.05.2025
przepraszam, czy w Rostkach, Jeżach itd babcie mówią dzieciom o duchu opiekuńczym Kłobuku, a piszaki znają jakiegoś Miligeda. Co za brednie.
Kłobuk z Rostek18:32, 23.05.2025
Oj Jasia, Jasia ile Ty musisz się jeszcze nauczyć....
Kieliszek z PGR Kali23:28, 23.05.2025
A jakie to wszystko ma znaczenie skoro wódka znów droższa. A miało być taniej, lepiej i więcej. W rezultacie więcej to trzeba płacić. Chyba chłopy wrócą do dawnych metod i zaczną robić zacier. U nas w PGR Kaliszki pokażemy co to inicjatywa społeczna
Wybory prezydenckie 2025 - druga tura
tępe wieśniaki, pis dał wam zielony ład to strajkowaliście pod siedzibą KO, teraz wybieracie pisowskiego typa który wykocha was jeszcze bardziej wy bezmózgie dzbany
srodek
23:27, 2025-06-09
Wybory prezydenckie 2025 - druga tura
Ciemnota wybrała wodza jak i wybrała pis rozdawnictwo pisowskich *%#)!& zniszczyło wszystko przede wszystkim ceny i koszty 10 lat temu przed *%#)!& z pis było jak w raju teraz zostało tylko opuścić kato ciemnogród
Ha ha ha
19:58, 2025-06-08
Tak zmieni się opieka kardiologiczna. Sprawdź, co zyska
Obywatelom przymusowo zabiera się z pensji określoną kwotę pieniędzy co miesiąc na NFZ. Środki te rzekomo są wydawane na opiekę medyczna. Pacjent ubezpieczony, który idzie do lekarza nie idzie tam bezpłatnie bo latami płaci na to składki czy korzysta czy nie. Idąc do lekarza, który korzysta z pobranych przez lata środków przez NFZ traktowany jest jak osoba, która przyszła korzystać z opieki za darmo. Jak intruz, któremu się profesjonalna, opłacona przez niego opieka nie należy. Lekarze zapominają, że NFZ płaci im z pieniędzy obywateli, pieniędzy ubezpieczonych pacjentów. Oni nie przyjmują pacjentów za darmo bo pracują na umowę z NFZ. NFZ dysponuje pieniędzmi pacjentów. Może te tęgie głowy w białych kitlach w końcu zrozumieją, że NFZ może im płacić bo miliony Polaków płacą przymusowe składki . mają prawo oczekiwać profesjonalizmu, szacunku i godnego traktowania.
Dlaczego tak jest
18:35, 2025-06-08
Wybory prezydenckie 2025 - druga tura
Andżej Juda premierem hahah
Takim
08:53, 2025-06-06
0 0
A jednak znalazło się paru którzy nie wytrzymali …