Zamknij

Wielka Sobota - poświęcenie ognia, wody i pokarmów

10:43, 30.03.2024
Skomentuj

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

W kościele w Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.

W dawnych czasach, podobnie jak dziś, święci się pokarmy. Tyle że współczesna ceremonia wygląda inaczej i odbywa się w kościele lub ustalonym miejscu, a dawniej ksiądz objeżdżał dworki szlacheckie, mieszczańskie domy i chaty bogatszych chłopów, by poświęcić pokarmy przygotowane na wielkanocne świętowanie. W końcu XVIII wieku wydano decyzję o błogosławieństwie pokarmów w kościołach, ale do dziś pokarmy święcone są także poza kościołem. To poświęcone w Wielką Sobotę jedzenie nazywa się święconką lub święconym, podobnie jak uroczyste śniadanie wielkanocne.

Z upływem lat również ilość noszonego do poświęcenia jedzenia malała. W zamierzchłych czasach uważano, że w tak wielkie święto jak dzień Zmartwychwstania Pańskiego nie godzi się jeść czegoś, co nie zostało omodlone i skropione wodą święconą, dlatego święcono wszystko, co przygotowywano do zjedzenia podczas świąt, a świeconym musieli najeść się wszyscy domownicy, stąd wielki ciężar koszy ze święconką i bogactwo pańskich stołów.

Zawartość koszyka w różnych regionach Polski może się nieco różnić, ale nie może w nim zabraknąć: chleba, jajek-pisanek, baranka, wędlin, chrzanu, soli, a ponadto mogło być też masło, babka lub paska, ser, buteleczka z octem. Każdy z tych produktów ma symboliczne znaczenie. Chleb symbolizuje ciało Chrystusa, ma zapewniać pomyślność i dobrobyt. Jajko jest symbolem wiecznie odradzającego się życia było ochroną od złych mocy, chrzan - siły fizycznej, także znak pokonania goryczy męki Zbawiciela. Wędlina zapewnia zdrowie i dostatek, sól posiada moc odstraszania wszelkiego zła, a umieszczona w święconce, ma chronić przed zepsuciem.
Źródło: Ministerstwo Kultury
Foto: Piszanin

Msze Paschalne z poświęceniem ognia i wody, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w naszych kościołach:

Parafia św. Jana Chrzciciela w Piszu
Godz. 19.00 - Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy. Przynosimy ze sobą świece na liturgię światła i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Adoracja z możliwością sakramentu pojednania do godz. 22.00.

Parafia p.w. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu
O g.21.00 Wigilia Paschalna z Procesją Rezurekcyjną; prosimy przynieść świece i prosimy o przygotowanie procesji eucharystycznej.

Parafia św. Józefa w Piszu
Wieczorem w sobotę o godz. 19:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego - Liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana - noc przejścia ze śmierci do życia, Jego Zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego. Znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Adoracja przez całą noc do Rezurekcji.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piszu
Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz.18 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego - liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana - noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

Parafia pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Kociołku Szlacheckim

Msza Wigilii Paschalnej 21.00. zakończona procesją rezurekcyjną w nocy
(1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%