W środę 31.01.2024 r. w Urzędzie Miejskim w Piszu odbyło się spotkanie założycielskie OSP w Piszu.
Podczas spotkania podpisano pamiątkowy Akt Założycielski oraz omówiono strategiczne cele stowarzyszenia oraz kierunki działania.
.jpg)
W wydarzeniu uczestniczyli Andrzej Szymborski Burmistrz Pisza, Przewodniczący Rady Miasta Edmund Lipnicki, Komendant Powiatowy PSP w Piszu st. bryg. mgr inż. Paweł Pieńkosz, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Piszu bryg. mgr Andrzej Paprota, Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej Mariusz Semenowicz oraz członkowie nowo powołanej jednostki OSP Pisz.

Czym zajmować się będą strażacy z OSP Pisz? Ich zadania określa treść Ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej:
Ochotnicze straże pożarne (OSP) realizują zadania na rzecz ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa, a także prowadzą na szeroką skalę działania profilaktyczne skierowane głównie do młodzieży. Podstawowymi celami i zadaniami ochotniczych straży pożarnych wynikającymi m.in. z ich statutów jest prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów oraz innych zdarzeń niebezpiecznych i klęsk, a także informowanie ludności o istniejących zagrożeniach.
Tworzymy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, by dać szansę nastolatkom wejść w szeregi odpowiedzialności, powagi i odwagi - komentuje Mariusz Klisiatys - Ochotnicza Straż Pożarna, to miejsce krzewienia ratownictwa wśród wszystkich tych, którzy nie mogą być w PSP lub nie potrzebują, ale chcą pomagać. Chcemy, aby jak najwięcej młodzieży poszło w dobrą stronę - w stronę pomoc.
Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) jest organizacją pozarządową utworzoną na takich samych zasadach jak stowarzyszenie. Tym, co odróżnia OSP od innych stowarzyszeń jest "podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska". Ochotnicze straże pożarne ściśle współdziałają z jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz innymi podmiotami i instytucjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli na terenie swego działania.
Na terenie powiatu piskiego funkcjonuje ponad 30 jednostek OSP, z czego 1/3 jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Jednostki włączone do KSRG:
OSP Biała Piska, OSP Drygały, OSP Skarżyn, OSP Orzysz, OSP Chmielewo, OSP Góra, OSP Wiartel, OSP Liski, OSP Hejdyk, OSP Ruciane-Nida, WSP Orzysz
Włączenie jednostki OSP do KSRG uwarunkowane jest osiągnięciem przez nią wymaganych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Komendanta Głównego PSP standardów wyposażenia i wyszkolenia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz