KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 30.03.2024
Wielkanoc 2024
Wielka Sobota - poświęcenie ognia, wody i pokarmów
Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
W kościele w Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.

W dawnych czasach, podobnie jak dziś, święci się pokarmy. Tyle że współczesna ceremonia wygląda inaczej i odbywa się w kościele lub ustalonym miejscu, a dawniej ksiądz objeżdżał dworki szlacheckie, mieszczańskie domy i chaty bogatszych chłopów, by poświęcić pokarmy przygotowane na wielkanocne świętowanie. W końcu XVIII wieku wydano decyzję o błogosławieństwie pokarmów w kościołach, ale do dziś pokarmy święcone są także poza kościołem. To poświęcone w Wielką Sobotę jedzenie nazywa się święconką lub święconym, podobnie jak uroczyste śniadanie wielkanocne.


Z upływem lat również ilość noszonego do poświęcenia jedzenia malała. W zamierzchłych czasach uważano, że w tak wielkie święto jak dzień Zmartwychwstania Pańskiego nie godzi się jeść czegoś, co nie zostało omodlone i skropione wodą święconą, dlatego święcono wszystko, co przygotowywano do zjedzenia podczas świąt, a świeconym musieli najeść się wszyscy domownicy, stąd wielki ciężar koszy ze święconką i bogactwo pańskich stołów.


Zawartość koszyka w różnych regionach Polski może się nieco różnić, ale nie może w nim zabraknąć: chleba, jajek-pisanek, baranka, wędlin, chrzanu, soli, a ponadto mogło być też masło, babka lub paska, ser, buteleczka z octem. Każdy z tych produktów ma symboliczne znaczenie. Chleb symbolizuje ciało Chrystusa, ma zapewniać pomyślność i dobrobyt. Jajko jest symbolem wiecznie odradzającego się życia było ochroną od złych mocy, chrzan – siły fizycznej, także znak pokonania goryczy męki Zbawiciela. Wędlina zapewnia zdrowie i dostatek, sól posiada moc odstraszania wszelkiego zła, a umieszczona w święconce, ma chronić przed zepsuciem.
Źródło: Ministerstwo Kultury
Foto: Piszanin

Msze Paschalne z poświęceniem ognia i wody, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w naszych kościołach:

Parafia św. Jana Chrzciciela w Piszu
Godz. 19.00 - Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy. Przynosimy ze sobą świece na liturgię światła i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Adoracja z możliwością sakramentu pojednania do godz. 22.00.

Parafia p.w. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu
O g.21.00 Wigilia Paschalna z Procesją Rezurekcyjną; prosimy przynieść świece i prosimy o przygotowanie procesji eucharystycznej.

Parafia św. Józefa w Piszu
Wieczorem w sobotę o godz. 19:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – Liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia, Jego Zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego. Znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Adoracja przez całą noc do Rezurekcji.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piszu
Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz.18 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

Parafia pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Kociołku Szlacheckim

Msza Wigilii Paschalnej 21.00. zakończona procesją rezurekcyjną w nocy
Opinie i komentarze

Komentarze (4)

Kiedyś nie było prądu i też ludzie żyli więc zgaś światło i wyrzuć telewizor.

Tak piękne wszystko, czy kiedyś ktoś kościół zamyka? w święta! Ogłoszenie parafii:

8. W sobotę kościół będzie otwarty od. g. 6.00.O g.9.00 w kościele Liturgia Godzin (Brewiarz).

O g.10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, w kościele poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny;

później kościół będzie zamknięty żeby przygotować go na święta.

Parafia p.w. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu o, g.21.00 Wigilia Paschalna z Procesją Rezurekcyjną; prosimy przynieść świece i prosimy o przygotowanie procesji eucharystycznej.

To dla kogo jest ten kościół dla księży czy dla ludności, mieszkańców? zorganizuj przynieś co jeszcze na tace daj! 1 raz się spotykam z zagranicy wróciłem na święta kościół na klucz w święta zamykają..To tylko tutaj w Piszu oni w wielką sobotę szykują kościół na święta, złotówki nie dam niech zamykają

Ojojoj... tak przykro! Czerwonych dywanów na przyjazd wizytacji "z zagranicy" też nie rozwinęli? Wielkim światem powiało... Szkoda tylko, że niedouczonym, a chętnym gównoburzę rozpętać XD

Zainteresuj się bardziej tym, co się dzieje w kościołach podczas tego intensywnego czasu jakim jest Triduum Paschalne (czyt. te trzy dni przed Wielkanocą). W necie znajdziesz dużo materiałów - pomogą zrozumieć i w przyszłości zachować odrobinę wyrozumiałości. Choć szczerze wątpię, czy zechcesz...

A złotówki trzymaj dla siebie, to nie mus dawać na tacę. Jeszcze by szoku w kościele doznali jakbyś wyjął ten zagraniczny portfel! A po co to komu, lepiej spokojnie spać ;)

Lewacy chcą religii Multi kulti

Jeszcze wyjdzie im bokiem albo innym otworem " Czarna Dzida".

na co to komu, po co to ? Kiedyś tego nie było tych jajek i baranków i żyło się dobrze.

Wielu ludziom to odpowiada, stara babo. tobie nie musi i nic ci do tego

A kto komu każe. Można iść do sodomitow. Jak kto lubi takie towarzystwo to mnie tam wsio ryba.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt