Lekarze Szpitala Powiatowego w Piszu - dr Andrzej Górski i dr Tomasz Rydzewski przed obiektywem kamery wykonali zabieg laparoskopowego wycięcia woreczka żółciowego.
Zabieg usunięcia woreczka żółciowego wykonywany jest od 1882 roku metoda tradycyjną - z otwarciem jamy brzusznej. Pierwsze operacje laparoskopowe wykonywano powszechnie od lat 70. w Polsce od 1991r.Zabieg cholecystektomii, to najczęstsza operacja na świecie wykonywana u osób dorosłych - mówi dr Andrzej Górski, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Piszu - wykonujemy ją laparoskopowo. Można powiedzieć - przez dziurkę od klucza.
Zakres wykonywanych zabiegów chirurgicznych w Szpitalu Powiatowym w Piszu jest szeroki, jednak najczęściej wykonywane są tu właśnie zabiegi laparoskopowe woreczka żółciowego i przepukliny pachwinowej oraz usunięcia tarczycy.Byliśmy drugi szpitalem w województwie, który wprowadził metodę laparoskopową i tak już od wielu lat ją wykonujemy i to często - przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Zrezygnowaliśmy z metody otwartej. Otyłość, blizny, podeszły wiek - to nie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laparoskopowego, choć mogą go nieznacznie wydłużyć. Jednak po takim zabiegu komfort pacjenta jest dużo większy, a rekonwalescencja nie trwa 2 tygodnie, jak to jest przy metodzie tradycyjnej, a rana goi się szybko. Dlatego my tę metodę wybieramy.
Tajemnice sal operacyjnych, odc. Przez dziurkę od klucza można obejrzeć tutajMy zawsze skupiamy się na operacji - komentują lekarze - musimy jednak zgodnie stwierdzić, ze podczas tej padło więcej słów, bo niezbędny był komentarz dla widzów. Podczas zwyczajnego zabiegu jest znacznie ciszej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz