KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 25.01.2023
Operacja przed kamerami TVP Nauka
Piscy chirurdzy podzielili się wiedzą i doświadczeniem
Lekarze Szpitala Powiatowego w Piszu - dr Andrzej Górski i dr Tomasz Rydzewski przed obiektywem kamery wykonali zabieg laparoskopowego wycięcia woreczka żółciowego.
Na prośbę dra Łukasza Grabarczyka, neurochirurga, absolwenta Uniwersytetu we Freiburgu, wieloletniego szefa kliniki „Budzik” w Olsztynie oraz gospodarza programu Tajemnice sal operacyjnych, emitowanego na antenie kanału TVP Nauka, lekarze piskiego szpitala wykonali zabieg cholecystektomii - usunięcia woreczka żółciowego.

Serial dokumentalny "Tajemnice sal operacyjnych" zapoznaje z najnowszymi technikami przeprowadzanych w Polsce operacji chirurgicznych. Widzowie poznają pacjentów, którzy poddawani są operacjom, wybitnych chirurgów, którzy te operacje przeprowadzają, zespoły asystentów nieodzownych na sali, a także nowinki technologiczne stosowane obecnie podczas operacji.

W programie emitowane są także zabiegi wykonywane powszechnie, aby pokazać zaawansowanie technologiczne w medycynie, aby również przekonać pacjentów, żeby nie zwlekali do ostatniej chwili z podjęciem decyzji o wykonaniu operacji.

Jeden z odcinków prezentowanych na antenie kanału Nauka nakręcono w Szpitalu Powiatowym w Piszu. Dr Andrzej Górski i dr Tomasz Rydzewski wykonali zabieg usunięcia woreczka żółciowego.


Zabieg cholecystektomii, to najczęstsza operacja na świecie wykonywana u osób dorosłych - mówi dr Andrzej Górski, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Piszu - wykonujemy ją laparoskopowo. Można powiedzieć - przez dziurkę od klucza.
Zabieg usunięcia woreczka żółciowego wykonywany jest od 1882 roku metoda tradycyjną - z otwarciem jamy brzusznej. Pierwsze operacje laparoskopowe wykonywano powszechnie od lat 70. w Polsce od 1991r.
Byliśmy drugi szpitalem w województwie, który wprowadził metodę laparoskopową i tak już od wielu lat ją wykonujemy i to często - przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Zrezygnowaliśmy z metody otwartej. Otyłość, blizny, podeszły wiek - to nie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laparoskopowego, choć mogą go nieznacznie wydłużyć. Jednak po takim zabiegu komfort pacjenta jest dużo większy, a rekonwalescencja nie trwa 2 tygodnie, jak to jest przy metodzie tradycyjnej, a rana goi się szybko. Dlatego my tę metodę wybieramy.
Zakres wykonywanych zabiegów chirurgicznych w Szpitalu Powiatowym w Piszu jest szeroki, jednak najczęściej wykonywane są tu właśnie zabiegi laparoskopowe woreczka żółciowego i przepukliny pachwinowej oraz usunięcia tarczycy.

Zapytaliśmy lekarzy o sam przebieg zabiegu - w towarzystwie operatorów kamer, ze świadomością, że program oglądany będzie w całej Polsce. Jakie były odczucia?
My zawsze skupiamy się na operacji - komentują lekarze - musimy jednak zgodnie stwierdzić, ze podczas tej padło więcej słów, bo niezbędny był komentarz dla widzów. Podczas zwyczajnego zabiegu jest znacznie ciszej.
Tajemnice sal operacyjnych, odc. Przez dziurkę od klucza można obejrzeć tutaj

Fot. TVP Nauka
Opinie i komentarze

Komentarze (3)

Ciekawe, jak teraz się uczy w szkołach. Pęcherzyk żółciowy i woreczek żółciowy to to samo i nazewnictwo dozwolone na równi.

Też tak myślę, że osoba pisząca ten tekst, to pisała o pęcherzyku żółciowym,bo jeśli chodzi o woreczek lub worek to jednak jest niżej. Wyżej są worki ale ,pod oczami .

Prawdopodobnie doświadczeni lekarze myśleli o pęcherzyku żółciowym nie o woreczki mosznowym :)

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt