REKLAMA
Data dodania: 12.11.2009
Zrozum cukrzycę i przejmij kontrolę
Zrozum cukrzycę i przejmij kontrolę
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypada na 14 listopada. O profilaktyce warto jednak pamiętać zawsze. Jak sobie radzić z chorobą? Pomóc może oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Piszu.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w związku z szybkim tempem wzrastu liczby zachorowań na cukrzycę na całym świecie. Głównymi celami obchodów jest zwiększanie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

Cukrzyca jest chorobą, którą powoduje brak lub niedobór insuliny - hormonu wytwarzanego przez trzustkę zdrowego człowieka. Hormon ten jest odpowiedzialny za prawidłowy obieg cukru w organizmie. W prawidłowo funkcjonujacym organizmie cukier powinien trafiać między innymi do komórek mięśni, by tam wykorzystany został do wytworzenia energii. W organizmie osoby cierpiącej na cukrzycę cukier gromadzi się w krwiobiegu, a jego nadmiar przedostaje się także do nerek i jest wydalany z moczem.

Są dwa główne rodzaje cukrzycy: cukrzyca typu I, która zazwyczaj pojawia się już w dzieciństwie. Typ II cukrzycy rozwija się u osób dorosłych. Do objawów cukrzycy typu I należą:częste oddawanie moczu, utrata wagi, brak energii oraz nadmierne pragnienie. Objawy te mogą być łagodne lub nie występować wcale u osób z cukrzycą II typu.

- Edukacja w leczeniu cukrzycy ma ogromne znaczenie - przekonuje Iwona Ziółek (w środku)
Rozpoznania choroby dokononuje się poprzez badania krwi i oznaczenie zawartości cukru we krwi i moczu. Cukrzyca może mieć podłoże genetyczne. Jednak do zachorowania na tę chorobę może się przyczynić również nieprawidłowy styl życia. A Przede wszystkim mała aktywność fizyczna, nadwaga i niewłaściwe odżywianie. 30 minut ćwiczeń dziennie może zredukować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II o 40%.

- W leczeniu cukrzycy ogromną rolę odgrywa profilaktyka i edukacja. Nieleczona cukrzyca jest chorobą śmiertelną. Wiedza na temat właściwego leczenia, odżywiania, mierzenia poziomu cukru czy przechowywania i brania leków daje choremu szanse na długie życie - mówi Iwona Ziółek, prezes piskiego Miejsko-Powiatowego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Celem PSD jest szeroko pojęta opieka i pomoc dla ludzi chorych na cukrzycę oraz integracja środowiska chorych. W realizacji tych celów pomaga integracyjny cykl spotkań edukacyjnych diabetyków. Chorzy na cukrzycę mieszkańcy powiatu spotykają się raz w miesiącu, już od 1990 roku.

Spotkania uczą jak samodzielnie radzić sobie z chorobą. Ich tematy poruszają ważne kwestie związane z chorobą - omawiane są zagrożenia związane z chorobą. Uczestnicy dyskutują na temat wlaściwej diety czy aktywności fizycznej. To także forum wymiany doświadczeń. Najbliższe spotkania odbęda się 12 listopada i 10 grudnia w sali nr. 15 Urzędu Miejskiego w Piszu. 12 listopada o godz. 15.00 z diabetykami spotka się lekarz, a 10 grudnia odbędzie sie spotkanie wigilijne.

Dyżury w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Miejsko-Powiatowegi Oddziału w Piszu (Urząd Miejski w Piszu) odbywają się w każdy czwartek w godzinach 10.00-12.00.

Artykuł powstał w oparciu o dane i informacje zawarte na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków www.diabetyk.org.pl

 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt