REKLAMA
Data dodania: 20.11.2009
Grypa pod kontrolą
Grypa pod kontrolą
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piszu na bieżąco monitorują sytuację zachorowań na grypę oraz absencję w szkołach. I na razie uspokajają: nie ma powodu do paniki.

- Codziennie otrzymujemy meldunki od lekarzy, którzy mają ustawowy obowiązek informowania nas o wystąpieniu zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i inne choroby zakaźne - mówi Kobylarz.

- Do 10 listopada mieliśmy meldunki zerowe. Natomiast od 10 do 18 listopada lekrze rodzinni zgłosili 118 podejrzeń zachorowań na grypę - dodaje inspektor - To normalny sezonowy wzrost zachorowań jaki ma miejsce co roku. Mamy jesień, a aura za oknem sprzyja infekcjom.

Popularne leki dostępne bez recepty znikają z aptek w mgnieniu oka
- Jak rozpoznać czy mamy do czynienia ze zwykłą grypą czy z wirusem AH1N1? - pytam swojego rozmówcę. I dowiaduję się, że można to określić dopiero po przeprowadzeniu badań. Pobiera się wtedy wymazy z nosa i gardła chorego. Jednak ze względu na wysoki koszt takiej analizy, wykonuje się ją tylko w najcięższych przypadkach zachorowań.

- Nie ma potrzeby robić wszystkim chorym takich badań. Z punktu widzenia pacjenta nie ważne jest na jaki rodzaj grypy choruje. Bo w przypadku każdej grypy profilaktyka i leczenie jest takie samo. Lecząc grypę leczymy jej objawy - przekonuje Stanisław Kobylarz.

Pracownicy "Sanepidu" apelują aby nie panikować i nie poddawać się emocjom. Na potwierdzenie przywołują wyniki badań, które pokazują, że grypa AH1N1 ma nawet łagodniejszy przebieg od jej sezonowej odmiany.

Dlaczego zatem z każdej strony docierają do nas zatrważające informacje ? - Media często informują o "sensacjach", bo tego oczekują od nich odbiorcy. Nikt nie podaje statystyk przedstawiających ilu osobom udało się wyjść z choroby bez żadnych powikłań. Mało kto informuje też ile osób umiera z powodu powikłań po zwykłej grypie, która co roku zbiera żniwo - mówi Kobylarz.

To jaki grypa będzie miała przebieg w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta przed infekcją. Wiadomo, że bardziej narażone są kobiety w ciąży, osoby z chorobami wieńcowymi czy z osłabioną odpornością. I tutaj pojawia się zagadnienie profilaktyki.

- Ogromną rolę odgrywa higiena. Ręce należy myć ciepłą wodą z mydłem i wycierać jednorazowym ręcznikiem. Musimy zwracać uwagę na odpowiedni do pogody ubiór i prawidłowe odżywianie. Do tego spacery na świeżym powietrzu. I o ile to możliwe unikanie tłumów lub trzymanie odpowiedniego dystansu od kaszlących czy kichających osób - przypomina Stanisław Kobylarz.

Więcej informacji o profilaktyce i zasadach postępowania w przypadku zachorowania na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt